Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Jarząb dalekowschodni (japoński)

Wyjątkowo ozdobny gatunek, wyróżniający się drobniejszymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się z niespotykaną intensywnością kolorów, których odcienie zaczynają się od pomarańczu poprzez czerwienie, aż do fioletu. Dodatkowym atutem jarzębu dalekowschodniego (Sorbus commixta) są owoce, pomarańczowe, małe, ale wyrastające w dużych, gęstych owocostanach w pokaźnej ilości. 

Jak wygląda jarząb dalekowschodni?

Jest niewielkim drzewem o zwartej, zaokrąglonej, niezbyt szerokiej koronie. Rzadko przekracza 6-8 m wysokości. Liście typowe dla jarzębów, złożone z nieparzystej liczby listków. Listki lancetowate, wąskie, w ciągu sezonu zielone, jesienią spektakularnie przebarwiają się. Jarząb dalekowschodni kwitnie późną wiosną. Drobne, kremowe kwiaty są zebrane w okazałe baldachy. Późnym latem w miejsce kwiatów dojrzewają owoce, drobne, ale bardzo liczne, jaskrawo wybarwione i błyszczące. Owoce pozostają na drzewie nawet po opadnięciu liści. 

Jak uprawiać jarząb dalekowschodni?

Jarząb dalekowschodni nie jest wymagający w uprawie, nadaje się także do ogrodów ze słabszą ziemią, a jego pielęgnacja nie wymaga dużego doświadczenia. Optymalnie rośnie na glebie przepuszczalnej, średnio zwięzłej i zasobnej. Odpowiednie dla niego jest stanowisko słoneczne, w którym możliwe będzie uzyskanie maksymalnego wysycenia jesiennych barw liści i owoców. Odpowiednia mrozoodporność pozwala na uprawę w całej Polsce. Toleruje miejskie zanieczyszczenia powietrza i lekkie zasolenie gleby.

Jakie jest zastosowanie jarzębu dalekowschodniego?

Jarząb dalekowschodni oraz jego odmiany to przepiękne drzewa o niezbyt dużych rozmiarach. Nadają się zarówno do dużych, jak i małych ogrodów, a także do parków, osiedli i na miejskie skwery. Jest niezastąpiony w ogrodach nastawionych na najpiękniejsze jesienne przebarwienia liści.
Owoce jarzębu dalekowschodniego po przetworzeniu nie są szkodliwe, ale ze względu na gorzki smak i minimalną ilość miąższu nie są polecane do spożycia. Są natomiast bardzo chętnie zjadane przez zimujące u nas ptaki. 

Odmiany jarzębu dalekowschodniego:

Odmiany wyróżniają się przede wszystkim jeszcze intensywniejszymi kolorami jesiennych liści i owoców. Na rynku można spotkać m.in. 

Jarząb dalekowschodni ‘Embley’ - nagrodzony przez RHS Award of Garden Merit, nagrodę przyznwaną szczególnie pięknym i niewymagającym odmianom roślin przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.

Jarząb dalekowschodni ‘Carmencita’  - niewymagający krzew lub niewielkie drzewko o pierzastych, błyszczących liściach.

Jarząb dalekowschodni (japoński) - odmiana o najefektowniejszej kolorystyce liści, począwszy od okresu wegetacji, po jesienne przebarwienia.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 4

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Jarząb dalekowschodni 'Ravensbill'

  Sorbus commixta
  szczepienie
  57,95 zł
  Dostępny
 2. Jarząb dalekowschodni 'Embley'

  Sorbus commixta
  szczepienie
  Ocena:
  97%
  57,95 zł
  Dostępny
 3. Jarząb dalekowschodni 'Carmencita'

  Sorbus commixta
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 4. Jarząb dalekowschodni (japoński )

  Sorbus commixta
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Wyprzedane

Produkty 4

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko