Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Jarzęby pośrednie

Gatunek mieszańcowy, powstały w naturalnym środowisku w wyniku skrzyżowania jarzębu szwedzkiego (Sorbus intermedia) z jarząbem pospolitym (S. aucuparia). Jak wskazuje nazwa, jarząb pośredni (Sorbus hybrida) charakteryzuje się cechami pośrednimi pomiędzy gatunkami rodzicielskimi. 

Jak wygląda jarząb pośredni?

Jarząb pośredni jest niedużym drzewem, dorasta zwykle do 6-10 m, czasem rośnie w formie wysokiego krzewu. Tworzy gęstą koronę o kształcie szerokiego stożka. 

Liście jarzębu pośredniego wykazują cechy zarówno liści pierzastych, typowych dla jarzębu pospolitego, jak i pojedynczych liści o ząbkowanym brzegu, typowe dla jarzębu szwedzkiego. U jarzębu pośredniego najczęściej dolna, nasadowa część liścia ma charakter pierzasty i dzieli się na kilka listków, natomiast wierzchołkowa część przypomina liść pojedynczy, głęboko ząbkowany. Wygląda to tak, jakby górne listki w liściu złożonym uległy zrośnięciu. U poszczególnych osobników stopień pierzastości liści może się różnić. 

Jak kwitnie i owocuje jarząb pośredni?

Kwiatostanem jarzębu pośredniego jest podbaldach składający się z pojedynczych, białych lub kremowych kwiatów. Drzewo kwitnie w maju. Późnym latem dojrzewają owoce, typowe dla jarzębów, pomarańczowo czerwone, nieco większe niż u jarzębiny.

Jakie wymagania ma jarząb pośrednie?

Wymagania jarzębu pośredniego nie są duże. Dobrze rośnie w niemal każdych warunkach, z wyjątkiem bardzo ciężkich, zimnych, podmokłych gleb ilastych. Jest odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenia powietrza. 

Gdzie posadzić jarząb pośredni?

Jarząb pośredni bardzo chętnie jest sadzony w miastach, jako drzewo alejowe. Sprawdzi się także w parkach i na osiedlach, a także w ogrodach przydomowych. 

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Jarząb pośredni

  Sorbus hybrida
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  42,90 zł
  Wyprzedane
 2. Jarząb pośredni 'Gibbsii'

  Sorbus hybrida
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  44,90 zł
  Wyprzedane
 3. Jarząb pośredni 'Persecta'

  Sorbus hybrida
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  51,95 zł
  W produkcji

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko