Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Glediczja (Gleditsia)

Glediczja (Gleditsia), znana także pod nazwą iglicznia, to wciąż jeszcze mało znane w Polsce drzewo. Ale zwróć na nią uwagę, bo dzięki masywnej koronie i długim, często rozgałęzionym cierniom, które wyrastają wprost z pnia i konarów, gatunek naprawdę robi wrażenie. Spodobają Ci się także liście glediczji, które są drobne i delikatne, poruszane najmniejszym ruchem powietrza. Niezwykle efektowne są także strąki glediczji: płaskie, czerwonobrązowe i bardzo dobrze widoczne na drzewie, zwłaszcza zimą, po opadnięciu liści. 

Charakterystyczną cechą glediczji są wyrastające z pnia ciernie, ale ich obecność może Cię zniechęcić, zwłaszcza jeśli masz dzieci. Wówczas możesz wybrać formę bezcierniową, która jest równie piękna, ale nie jest uzbrojona w ciernie. Cierni nie mają także odmiany glediczji o barwnych liściach. 

Jak wygląda glediczja

Glediczje to duże drzewa, dorastające do kilkudziesięciu metrów, o grubym pniu i niezbyt mocno rozgałęzionych, grubych konarach. U gatunku z pnia wyrastają bardzo duże i ostre ciernie, odmiany zwykle są ich pozbawione.
Kontrastem dla zwalistego pnia są liście: złożone pierzasto, długie, ale składające się z wielu drobnych, delikatnych listków. Oprócz zielonolistnej glediczji trójcierniowej możesz wybrać odmiany o liściach żółtych lub bordowych.
Kwiaty glediczji są raczej niepozorne i mogą nie robić na Tobie wrażenia, ale na pewno zwrócisz uwagę na owoce czyli pokaźne, płaskie, lekko skręcone, czerwonobrązowe strąki. 

Właściwości i zastosowanie glediczji

Glediczja jest wartościowym i oryginalnym drzewem ozdobnym, które możesz posadzić w dużym ogrodzie, najlepiej jako soliter, chociaż w grupie drzew prezentuje się równie efektownie. Glediczje, a zwłaszcza ich bezcierniowe odmiany, są świetnym drzewem alejowym, sadzonym wzdłuż chodników i deptaków. Wybierając barwne odmiany glediczji uzyskasz drzewo nie tylko o atrakcyjnej formie, ale i w intrygującym kolorze, który będzie się wyróżniał wśród zieleni innych drzew. 

W Polsce glediczja jest traktowana wyłącznie jako roślina ozdobna, ale jej młode strąki nadają się do jedzenia po ugotowaniu, podobnie jak młode nasiona przypominające w smaku groszek. Strąki glediczji należały do pokarmów rdzennej ludności Ameryki Północnej, skąd glediczja pochodzi. Jeśli lubisz poznawać nowe smaki i eksperymentować z jedzeniem, może spróbujesz młodych strąków glediczji?

Najpopularniejsze odmiany glediczji

Wymagania glediczji

 • Uprawa glediczji nie jest skomplikowana, ponieważ jest to drzewo bez specjalnych wymagań. Najlepsza pod uprawę glediczji jest gleba żyzna, przepuszczalna, o wysokiej zawartości próchnicy, ale wysoka tolerancja powoduje, że glediczje posadzone na glebach o gorszych właściwościach rosną tylko nieznacznie słabiej.
  Glediczje mogą rosnąć na glebach ubogich w azot, ponieważ - jak inne rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae) - dzięki bakteriom symbiotycznym mogą korzystać z azotu atmosferycznego. 
 • Chociaż glediczja pochodzi z cieplejszego klimatu, bardzo dobrze znosi nasze zimy. Nie zaobserwowaliśmy żadnych uszkodzeń mrozowych, może poza wierzchołkami najmłodszych pędów, które nie zdążyły zdrewnieć przed zimą. W żaden sposób nie wpływa to na ogólną kondycję rośliny. Jeśli tak się zdarzy, po prostu przytnij zaschnięty wierzchołek, a glediczja wkrótce wypuści liście z niżej umieszczonych pąków. 
 • Posadź glediczję w miejscu słonecznym, wtedy będzie rosła najładniej. Zwłaszcza barwne odmiany wymagają słońca, aby w pełni się wybarwić.
 • Ciernie glediczji są długie i ostre, mogą ranić. Niebezpieczne mogą być szczególnie dla małych, nieostrożnych dzieci. Alternatywą mogą być odmiany bezcierniowe, w tym odmiany barwne. 

Uprawa i pielęgnacja glediczji

 • Unikaj nadmiernego nawożenia azotem, glediczja może korzystać z azotu atmosferycznego. 
 • Cięcie glediczji nie jest potrzebne, usuwaj jedynie uszkodzone lub nadłamane pędy. 

Czym wyróżniają się nasze sadzonki?

Glediczje rozmnażane w Szkółkach Konieczko wyróżniają się najwyższą jakością i bardzo dobrą kondycją. Posadź je w swoim ogrodzie, aby uzyskać piękne i zdrowe drzewa, które mogą stać się dumą Twojego ogrodu.

Pokaż mniej
Filtruj produkty

Produkty 13

na stronę
Ustaw kierunek malejący
 1. Glediczja chińska
  Gleditsia sinensis
  roślina z siewu
  28,00 zł
  Dostępny
 2. Glediczja trójcierniowa
  Gleditsia triacanthos
  19,00 zł
  Dostępny
 3. Glediczja trójcierniowa 'Emerald Cascade'
  Gleditsia triacanthos 'Emerald Cascade'
  szczepienie
  48,00 zł
  Dostępny
 4. Glediczja trójcierniowa 'Rubylace'
  Gleditsia triacanthos 'Rubylace'
  szczepienie
  48,00 zł
  Dostępny
 5. Glediczja trójcierniowa 'Sunburst'
  Gleditsia triacanthos 'Sunburst'
  szczepienie
  48,00 zł
  Dostępny
 6. Glediczja trójcierniowa f. bezcierniowa
  Gleditsia triacanthos f. inermis
  21,00 zł
  Dostępny
 7. Glediczja japońska
  Gleditsia japonica
  szczepienie
  32,00 zł
  Dostępny
 8. Glediczja trójcierniowa 'Globosa'
  Gleditsia triacanthos 'Globosa'
  szczepienie
  48,00 zł
  Dostępny
 9. Glediczja trójcierniowa 'Shademaster'
  Gleditsia triacanthos 'Shademaster'
  szczepienie
  48,00 zł
  Dostępny
 10. Glediczja japońska odm. koreańska
  Gleditsia japonica var. koreana
  33,00 zł
  Wyprzedane
 11. Glediczja Delavay'a
  Gleditsia delavayi
  37,00 zł
  Wyprzedane
 12. Glediczja trójcierniowa 'Skyline'
  Gleditsia triacanthos 'Skyline'
  39,00 zł
  Wyprzedane
 13. Glediczja kaspijska
  Gleditsia caspica
  sadzonki ukorzeniane
  39,00 zł
  Wyprzedane

Produkty 13

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko