Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Głogownik (Photinia)

Rodzaj głogownik (Photinia) obejmuje kilkadziesiąt gatunków, z których prawie wszystkie naturalnie rosną w Azji, a jedynie jeden - w Ameryce Północnej. Głogowniki wyróżniają się przepięknym kolorem swoich ozdobnych, błyszczących liści. Dodatkowym walorem głogowników są białe kwiaty i czerwone owoce, które mogą się długo utrzymywać na krzewie.

Jak wygląda głogownik?

Głogowniki to krzewy liściaste. dorastające do 2-5 m wysokości. Niektóre gatunki głogowników zrzucają liście na zimę, inne są zimozielone lub częściowo zimozielone. Liście uprawianych w Polsce głogowników są skórzaste i błyszczące, bardzo dekoracyjne. U wielu gatunków młode liście mają bardzo efektowny, wyróżniający się w ogrodzie, czerwony kolor. Głogowniki o liściach sezonowych jesienią bardzo efektownie przebarwiają się na żywe, jaskrawe kolory.

Jak kwitnie głogownik?

Kwiaty i owoce głogowników są podobne jak u głogu. Kwiaty typowe jak u różowatych: pięciopłatkowe, białe, rozkwitają w maju i/lub czerwcu. Owoce kuliste lub wydłużone, czerwone. Owoce u niektórych gatunków są jadalne.

Jak uprawiać głogownik?

Głogowniki wymagają specjalnego traktowania, zwłaszcza przez kilka pierwszych lat, ponieważ młode krzewy nie są w pełni mrozoodporne. Dlatego należy sadzić je w miejscach zacisznych, w których nie będą narażone na mroźne wiatry. Dodatkowo warto je osłaniać przed nastaniem większych mrozów, np. za pomocą agrowłókniny.
Poza tym głogowniki są łatwe w uprawie i niezbyt wymagające. Preferują gleby zasobne i próchniczne, ale na słabszych, piaszczystych glebach rosną równie pięknie, pod warunkiem zapewnienia im odpowiedniej ilości wody, także zimą. Nie znoszą natomiast gleb podmokłych i bardzo ciężkich - nie wyklucza to ich sadzenia na takich stanowiskach, wskazany jednak jest wówczas odpowiedni drenaż.
Głogownik najlepiej rośnie w pełnym słońcu, wtedy najpiękniej wybarwiają się zarówno jego wiosenne przyrosty, jak i jesienne, przebarwiające się przed opadaniem liście.
Głogowniki bardzo dobrze znoszą cięcie, można je przycinać w zasadzie w dowolnym terminie z wyjątkiem okresu największych zimowych mrozów oraz letnich upałów.

Gdzie można posadzić głogownik?

Głogowniki są bardzo dekoracyjnymi krzewami, które będą dobrze wyglądać zarówno jako samotniki, w grupach, w kompozycjach oraz w formie żywopłotu. Uformowane w niewielkie drzewko będą wyjątkowo ozdobnym elementem niewielkiego ogrodu, zwłaszcza jeśli zostaną posadzone w w formie niskiego szpaleru. Dzięki pięknym kolorom liści ożywią niejedno założenie. Głogowniki nadają się także do uprawy w pojemnikach, ale wówczas powinny być odpowiednio formowane, aby utrzymać zwartą, estetyczną formę.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 8

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Głogownik kosmaty

  Photinia villosa
  Ocena:
  100%
  51,95 zł
  Dostępny
 2. Głogownik Frasera 'Red Robin'

  Photinia x fraseri
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  95%
  26,70 zł
  Dostępny
 3. Głogownik Frasera 'Dicker Toni'

  Photinia x fraseri
  sadzonki ukorzeniane
  29,99 zł
  Dostępny
 4. Głogownik Dawida (Stranwesia Dawida)

  Stranvaesia davidiana
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  42,90 zł
  Wyprzedane
 5. Głogownik Frasera "Little Red Robin"

  Photinia fraseri
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  29,99 zł
  Wyprzedane
 6. Głogownik Frasera 'Red Compact'

  Photinia x fraseri
  sadzonki ukorzeniane
  29,99 zł
  Wyprzedane
 7. Głogownik drobnolistny

  Photinia parvifolia
  szczepienie
  0,00 zł
  Atlas
 8. Głogownik Davida 'Lutea'

  Stranvesia davidii
  szczepienie
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 8

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko