Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Grujecznik (Cercidiphyllum)

Grujecznik pochodzi z Japonii i jest uważany za jedno z drzew o najładniej przebarwiających się liściach. Rodzaj “grujecznik”, obok coraz powszechniejszego w Polsce grujecznika japońskiego (Cercidiphyllum japonicum), obejmuje także gatunek grujecznik wspaniały (C. magnificum), który jest endemitem dla japońskiej wyspy Honsiu i jest trudniejszy w uprawie.
Łacińska nazwa grujecznika - Cercidiphyllum - oznacza roślinę podobną do judaszowca (Cercis). 

Jak wygląda grujecznik

 • Grujecznik jest drzewem dorastającym w naturze do 30 m wysokości, przez co jest najokazalszym drzewem Japonii. W Polsce jego wysokość nie przekracza 10-12 m. Często wytwarza więcej niż jeden pień. Jego korona ma kształt szerokostożkowy lub kulisty. 
 • Liście grujecznika są zaokrąglone i zaopatrzone w ogonek. Ich kształt nie jest niezwykły, za to zmiany ich barwy z pewnością Cię zachwycą! Wiosenne, rozwijające się liście mają kolor fioletowoczerwony. Dojrzałe, letnie liście są sinozielone, z jaśniejszą dolną stroną blaszki. Cała feeria barw ukazuje się natomiast jesienią, ponieważ liście przebarwiają się początkowo na żółto, a następnie na pomarańczowo i czerwono. Zmiana kolorów następuje stopniowo, więc przez długi okres możesz podziwiać drzewo, na którym jednocześnie znajdują się liście w odcieniach żółci, pomarańczu i czerwieni. 
 • A jeśli te kolory to jeszcze dla Ciebie za mało, przygotuj się na doznania zapachowe, ponieważ tuż przed opadaniem liście wydzielają niezwykły, przyjemny zapach. Aromat opadających liści różni się między odmianami i może Ci przypominać zapach różnych owoców. Nazwy odmian grujecznika często odnoszą się do owocu, którego zapach przypomina woń opadających liści danej odmiany.    
 • Grujecznik jest rośliną dwupienną, kwiaty męskie i żeńskie występują na innych osobnikach. Kwiaty grujecznika są niepozorne i nie mają żadnego znaczenia ozdobnego, dlatego obydwie formy są tak samo ozdobne. 

Właściwości i zastosowanie grujecznika

 • Jako roślina wybitnie ozdobna, grujecznik zasługuje na dobrze widoczne miejsce. Możesz go posadzić jako soliter lub w grupie, a także na pierwszym planie przed zagajnikiem większych drzew. 
 • Grujecznik dobrze znosi cięcie, jest więc doskonałym wyborem na żywopłot. Wysoki żywopłot z grujecznika będzie niepowtarzalną ozdobą dużego ogrodu lub parku. 
 • Wśród odmian grujecznika znajdziesz także formy płaczące, które wyjątkowo okazale prezentują się nad zbiornikami wodnymi lub jako najwyższy element dużego ogrodu skalnego. 

Najpopularniejsze odmiany grujecznika

Wymagania grujecznika

 • Grujecznik jest łatwy w uprawie, chociaż powinieneś mu zapewnić odpowiednie warunki, aby rósł szybko i mocno.
 • Najlepszym miejscem do uprawy grujecznika będzie lekki półcień. Jeśli posadzisz go w pełnym słońcu, starannie go podlewaj, ponieważ na słonecznym stanowisku gleba szybko przesycha.
 • Grujecznik lubi wysoką wilgotność gleby, postaraj się nie dopuszczać do jej zbytniego przesychania. 
 • Drzewo dobrze znosi niskie temperatury, ale zwykle nie jest przygotowane na jesienne przymrozki, które powodują uszkodzenie najmłodszych, niezdrewniałych wierzchołków pędów. Posadź je w zacisznym miejscu, aby zminimalizować te uszkodzenia. 

Uprawa i pielęgnacja grujecznika

 • Przemarzanie końcówek pędów grujecznika jest zupełnie normalne, nie musisz się tym martwić. Wiosną po prostu odetnij suche części pędów, a Twój grujecznik wypuści wiele młodych pędów z nieuszkodzonych, starszych pąków. 
 • Nie zapominaj o podlewaniu grujecznika, a także o jego nawożeniu. Coroczne wiosenne zasilenie rośliny wieloskładnikowym nawozem mineralnym lub kompostem dostarczy jej potrzebnych składników i poprawi kondycję i siłę wzrostu. 

Czym wyróżniają się nasze sadzonki?

Zależy nam na tym, aby każda, opuszczająca naszą szkółkę roślina była zdrowa, silna i dobrze przekorzeniona w pojemniku, w którym rośnie. Dzięki temu możesz ją posadzić w dowolnym terminie, a jeśli dysponujesz odpowiednio przygotowaną glebą i właściwym stanowiskiem, możesz liczyć na 100% przyjęcia.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 12

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Grujecznik japoński 'Amazing Grace'

  Cercidiphyllum japonicum
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  65,95 zł
  Wyprzedane
 2. Grujecznik japoński 'Chameleon'

  Cercidiphyllum japonicum
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  65,95 zł
  Wyprzedane
 3. Grujecznik japoński 'Raspberry'

  Cercidiphyllum japonica
  51,95 zł
  Wyprzedane
 4. Grujecznik japoński 'Rotfuchs'

  Cercidiphyllum japonicum
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  107,95 zł
  Wyprzedane
 5. Grujecznik japoński 'Pendula'

  Cercidiphyllum japonicum
  65,95 zł
  Wyprzedane
 6. Grujecznik japoński 'Tidal Wave'

  Cercidiphyllum japonicum
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  65,95 zł
  Wyprzedane
 7. Grujecznik japoński 'Herkenrode Dwarf'

  Cercidiphyllum japonicum 'Herkenrode Dwarf'
  57,95 zł
  Wyprzedane
 8. Grujecznik japoński 'Peach'

  Cercidiphyllum japonicum
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  65,95 zł
  Wyprzedane
 9. Grujecznik japoński

  Cercidiphyllum japonicum
  Ocena:
  100%
  42,90 zł
  W produkcji
 10. Grujecznik japoński 'Strawberry'

  Cercidiphyllum japonicum
  0,00 zł
  Atlas
 11. Grujecznik japoński 'Ruby'

  Cercidiphyllum japonicum
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 12. Grujecznik wspaniały

  Cercidiphyllum magnificum
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 12

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko