Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Glediczja chińska

Gleditsia sinensis
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników.

Gleditsia sinensis


Glediczja chińska to rzadko spotykane drzewo, podobne do glediczii trójcierniowej, ale rosnące zdecydowanie wolniej i osiągające znacznie mniejsze rozmiary. Maksymalnie drzewo to dorastać może do 10-12 metrów wysokości, rzadko wyżej, szczególnie w naszym kraju. Wyróżnia się bardzo silnymi, rozgałęzionymi cierniami, których ilość jest zazwyczaj większa niż u podobnej glediczii trójcierniowej – pień oraz konary glediczii chińskiej nierzadko całe pokryte są grubą plątaniną długich i strasznie wyglądających cierni. Roczne przyrosty oscylują w granicach 20-35 cm, gatunek ten zatem nie należy do najszybciej rosnących. Posiada kilka zalet, które w znacznym stopniu ułatwiają jej uprawę – posiada niskie wymagania glebowe, za sprawą symbiozy z bakteriami glebowymi pobiera azot w miejscach skrajnie nieprzyjaznych.


Jeśli drzewko zakorzeni się dostatecznie, a dzieje się to często już po dwóch sezonach w gruncie, staje się bardzo mało wrażliwe na suszę i znosi nawet długie okresy bez kropli wody. Do zalet należy dopisać piękny wygląd, na który składają się powyginane najczęściej konary, pokryte stale rosnącymi, rozgałęzionymi cierniami. W młodości może lekko podmarzać, więc zalecamy okrywanie roślin niższych niż 1 m wysokości, większe rośliny mogą po ostrych zimach miewać delikatne obmrożenia pędów, ale z łatwością je regenerują. Idealny gatunek do nasadzeń soliterowych, ale również do obsadzania szerokich alej miejskich – jak to ma miejsce w Europie zachodniej.


Więcej informacji
Wysokość sadzonki C3 – okrągły – 3l
Typ rośliny drzewa iglaste, niskie drzewka liściaste
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 3m do 5m
Docelowa wysokość od 3m do 5m
Barwa liści / igieł zielone
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie do ogrodów przydomowych, ogrody miejskie, szpalery, wrzosowiska, zieleń publiczna, parki, rosnące pojedyńczo (soliter), rośliny do formowania
Walory ozdobne barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, dekoracyjne liście, kolczaste lub cierniste, ozdobne pędy