Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Glediczja japońska odm. koreańska

Gleditsia japonica var. koreana
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
30,00 zł
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Gleditsia japonica var. koreana (Gleditsia japonica var. coraiensis)


Drzewo bardzo podobne do glediczii japońskiej, jego wydzielenie jako geograficznej odmiany gatunku jest efektem prac japońskiego taksonoma Takenoshin Nakai. Wydzielił on populacje glediczii porastające tereny Korei jako osobną odmianę, różniącą się morfologicznie od czystego gatunku. Jego prace jednak w głównej mierze prowadzone były w latach 20-tych oraz 30-tych ubiegłego wieku, za czym szedł brak możliwości porównania genetyki tychże populacji. Z czasem wśród botaników oraz taksonomów, ale jeszcze przed erą intensywnych badań molekularnych zaczął przeważać pogląd, że odmiana ta nie różni się od gatunku i nie powinna być wydzielana. Obecnie sytuacja jest nadal niezbyt jasna, badania genetyczne nie są w stanie jasno określić, czy odmiana koreańska glediczii japońskiej faktycznie zasługuje na rangę odmiany, czy też jest tożsama z gatunkiem.

Tak czy owak z naszych obserwacji prowadzonych w szkółce oraz ogrodach botanicznych Europy wynika, że glediczia japońska odm. koreańska nieznacznie różni się od gatunku, choć może to być także efekt zmienności fenotypowej. Drzewa te w warunkach Europy Środkowej dorastają do około 4 – 8 metrów wysokości, pnie oraz konary ich nie są zbyt obficie pokryte cierniami, a młode drzewka często przypominają odmianę bezbronną, pozbawioną cierni. Wzrost typowy dla gatunku, średnio silny, dosyć szybko drzewa wyhamowują wzrost i rozbudowują lekko ażurową koronę. Ozdobne są strąki nasienne tej glediczii, które są naprawdę okazałe pod względem wielkości, a w miarę dojrzewania skręcają się spiralnie i zdobią drzewo nawet w fazie bezlistnej. Polecamy tę odmianę do małych i średnich ogrodów, szczególnie dla kolekcjonerów oraz osób lubiących posiadać rzadkie, ciekawe rośliny, które trudno spotkać nawet w ogrodach botanicznych.


Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki 2.0000
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 3m do 5m
Docelowa wysokość od 3m do 5m
Barwa liści / igieł zielone
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, szpalery, wrzosowiska, zieleń publiczna, parki, rosnące pojedyńczo (soliter), do formowania
Walory ozdobne barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, dekoracyjne liście, kolczaste lub cierniste, ozdobne pędy