Sumak aromatyczny

Rhus aromatica
22,00 zł

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Pojemnik: C2,C3

Model: Wys. 40-100 cm

Rhus aromatica

Sumak aromatyczny, zwany w Polsce także sumakiem pachnącym pochodzi z Ameryki Północnej, występuje tam w południowej Kanadzie oraz północnych stanach USA. Rośnie w postaci gęstego krzewu, nie ma raczej na pierwszy rzut oka cech wspólnych z sumakiem octowcem, tak popularnym w naszym kraju. Pierwsza różnica to finalna wysokość – oscyluje w granicach 1, 5 – 2, 5 metra, przy podobnej lub nieco mniejszej szerokości. Roślina ta nie wytwarza jednego pnia głównego, posiada wiele pędów równorzędnych, rozgałęzionych już przy samej ziemi.

Liście tego sumaka również nie przypominają naszego znajomego sumaka – są o wiele mniejsze, trójklapowe, osiągają do 5-8 cm długości. Sumak ten rodzi ciekawie wyglądające owoce – czerwone, zebrane po kilka, gęsto owłosione długimi włoskami. Co ciekawe owoce te mogą być dodawane do herbaty. Sumak aromatyczny jest często mylony z inną rośliną, Toxicodendron radicans, która jest bardzo trująca, ale którą bardzo łatwo można rozpoznać – przełamane świeże pędy T. radicans wydzielają przykry odór, pędy sumaka aromatycznego zaś przyjemną, cytrynową woń. Wymaga gleb lekko kwaśnych, dobrze zdrenowanych i wilgotnych. Stanowisko najlepiej słoneczne, choć dobrze rośnie także w półcieniu.

W ogrodzie może rosnąć jako element rabat, najlepiej sadzić go jednak przy ścieżkach, którymi chodzimy często lub w klombach, położonych blisko miejsc spoczynku – na przykład przy ławce. Wtedy, w słoneczne i bezwietrzne dni oraz pogodne popołudnia i wieczory, sumak ten wydzielał będzie miły dla nosa zapach, który rozniesie się w pobliżu krzewu i ukoi nerwy, wprawi w dobry nastrój.

Więcej informacji
Rośliny dostępne dla Ciebie obecnie zamówione regularnie wysyłamy