Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Jodła hiszpańska 'Horstmann'

Abies pinsapo 'Horstmann'
34,00 zł
W magazynie

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Pojemnik: C2 – okrągły – 2l

Model: Wys. 10-15 cm

Abies pinsapo 'Horstmann'

Niebiesko szare igły, które mocno rzucają się w oczy to nie jedyna cecha, dzięki której jodła ta stała się popularna. Posiada ona często nieprzewidywalny charakter wzrostu, i to do tego stopnia, iż na niektórych fachowych forach botanicznych hodowcy spierają się czy pod nazwą odmianową ‘Horstmann’ istnieje tylko jedna odmiana czy dwie różne. W młodości bowiem, jeśli silnie rozkrzewiona sadzonka nie wykształci przewodnika, lub jeśli podczas jego wykształcania przytniemy go, roślina może zacząć rosnąć w formie niskiej, nieregularnej kuli, a pokrój ten będzie utrzymywał się stale. Jeśli jednak roślina wykształci przewodnik, lub zostanie on wyprowadzony już w szkółce, to jodła ta może wyrosnąć na bardzo ładne, pionowe drzewko, osiągające do 2 – 3 metrów wysokości.

Posiada bardzo ładne, sinoniebieskie igły, typowe dla jodły hiszpańskiej, czyli rozmieszczone na pędach promieniście – dodaje to roślinie nieco egzotyczności, taki układ igieł jest bowiem spotykany zaledwie u kilku gatunków jodeł. Do dobrego wzrostu wymaga stanowisk nieco żyźniejszych, tam też lepiej wybarwią się jej igły. Jeśli jednak nie mamy w ogrodzie dobrej gleby, wystarczy aby nie przesychała ona na dłuższe okresy, braki składników uzupełnimy z łatwością poprzez nawożenie. Jest to także o tyle istotne, że dobrze odżywione sadzonki o wiele lepiej zimują i z reguły nie marzną (w naszej szkółce, gdzie przykładamy silną uwagę do odpowiedniego odżywienia roślin nie marzną nawet jednoroczne szczepy, zimujące bez okrycia i to niezależnie od tego jak silna i mroźna jest zima). W ogrodach warto sadzić ją w miejscach słonecznych lub półcienistych, w kompozycjach stonowanych, gdzie na tle typowych, ciemnozielonych roślin będzie odznaczać się ładnym kontrastem. W chłodniejszych regionach Polski warto sadzić ją w miejscach osłoniętych od wiatrów.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki [kg] 2.0000
Pokrój nieregularny
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody skalne, ogrody miejskie, pojemniki, rabaty, wrzosowiska, parki, doniczki
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu wolne
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Barwa liści / igieł szaro-niebieskie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy ograniczona
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
Walory ozdobne zimozielone, barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, intensywny zapach, dekoracyjne liście / igły, ozdobne pędy, ozdobne szyszki, gęste i wiecznie zielone