Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Jodła hiszpańska 'Horstmann'

Abies pinsapo 'Horstmann'
32,00 zł

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

 

Pojemnik: C1,5

Model: Wys. 10-15 cm

Abies pinsapo 'Horstmann'

Niebiesko szare igły, które mocno rzucają się w oczy to nie jedyna cecha, dzięki której jodła ta stała się popularna. Posiada ona często nieprzewidywalny charakter wzrostu, i to do tego stopnia, iż na niektórych fachowych forach botanicznych hodowcy spierają się czy pod nazwą odmianową ‘Horstmann’ istnieje tylko jedna odmiana czy dwie różne. W młodości bowiem, jeśli silnie rozkrzewiona sadzonka nie wykształci przewodnika, lub jeśli podczas jego wykształcania przytniemy go, roślina może zacząć rosnąć w formie niskiej, nieregularnej kuli, a pokrój ten będzie utrzymywał się stale. Jeśli jednak roślina wykształci przewodnik, lub zostanie on wyprowadzony już w szkółce, to jodła ta może wyrosnąć na bardzo ładne, pionowe drzewko, osiągające do 2 – 3 metrów wysokości.

Posiada bardzo ładne, sinoniebieskie igły, typowe dla jodły hiszpańskiej, czyli rozmieszczone na pędach promieniście – dodaje to roślinie nieco egzotyczności, taki układ igieł jest bowiem spotykany zaledwie u kilku gatunków jodeł. Do dobrego wzrostu wymaga stanowisk nieco żyźniejszych, tam też lepiej wybarwią się jej igły. Jeśli jednak nie mamy w ogrodzie dobrej gleby, wystarczy aby nie przesychała ona na dłuższe okresy, braki składników uzupełnimy z łatwością poprzez nawożenie. Jest to także o tyle istotne, że dobrze odżywione sadzonki o wiele lepiej zimują i z reguły nie marzną (w naszej szkółce, gdzie przykładamy silną uwagę do odpowiedniego odżywienia roślin nie marzną nawet jednoroczne szczepy, zimujące bez okrycia i to niezależnie od tego jak silna i mroźna jest zima). W ogrodach warto sadzić ją w miejscach słonecznych lub półcienistych, w kompozycjach stonowanych, gdzie na tle typowych, ciemnozielonych roślin będzie odznaczać się ładnym kontrastem. W chłodniejszych regionach Polski warto sadzić ją w miejscach osłoniętych od wiatrów.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Typ rośliny krzewy iglaste
Pokrój nieregularny
Tempo wzrostu wolne
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Barwa liści / igieł szaro-niebieskie
Odporność na mrozy ograniczona
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody skalne, ogrody miejskie, pojemniki, rabaty, wrzosowiska, parki, doniczki
Walory ozdobne zimozielone, barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, intensywny zapach, dekoracyjne liście / igły, ozdobne pędy, ozdobne szyszki, gęste i wiecznie zielone
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jodła hiszpańska 'Horstmann'
Twoja ocena