Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Metasekwoja chińska

Metasequoia glyptostroboides
19,00 zł
Wyprzedane

Wysokość sadzonki: 20 - 30 cm

Dostawa w ciągu roboczych

Uwaga: Termin uzalezniony jest od pogody (śnieg lub przymrozki) i może ulec wydłużeniu. Wiecej...

Wysyłka od poniedziałku do czwartku, aby rośliny nie utknęły w weekend na sortowni.
Chcesz otrzymać przesyłkę w innym terminie? Podaj go w komentarzu do zamówienia.

Koszt dostawy już od 19,50 zł

1 paczka do 15kg: 19,50 zł, każda następna: 10,00 zł

W jednej paczce pakujemy od 7 do 15 roślin w standardowych pojemnikach lub ok 20 roślin z odkrytym korzeniem.

Pewne i sprawdzone opakowanie roślin

60-dni na zwrot

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne

Od poniedziałku do piątku w godzinach: od 8:00 do 16:00. +48 502 502 103

 
Kalendarz wysyłki:
 
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Sprzedaż
Wysyłka

Metasequoia glyptostroboides

Metasekwoja chińska jest endemitem, naturalnie występuje jedynie na niewielkiej powierzchni Chin, na pograniczu prowincji Syczuan i Hubei. Rośnie w terenach górskich, na wysokości 700-1350 m n.p.m, w rejonie otoczonym wysokimi górami. Jest dużym drzewem, dorastającym nawet do 50 m wysokości o luźnym, ale regularnym pokroju i kształcie niezbyt szerokiego stożka.
Pień metasekwoi rośnie strzeliście w górę, a w dolnej części mocno przyrasta na grubość. Jej czerwonobrązowa lub jasnobrązowa kora łuszczy się strzępiastymi pasami. Liście w postaci miękkich, jasnozielonych igieł wyrastają bezpośrednio na długopędach lub na niedrewniejących krótkopędach. Igły na krótkopędach wyrastają grzebieniasto, na płasko. Jesienią igły przebarwiają się na brązowo i opadają razem z krótkopędami. 
Metasekwoja uprawiana z siewu zakwita dopiero po 15-20 latach, jej kwiaty są niepozorne. Jest rośliną jednopienną, zatem na jednym drzewie występują zarówno kwiaty męskie i żeńskie. Wytwarza szyszki o kształcie zbliżonym do kulistego, nieduże, 2-2,5 cm, zwisające na długich szypułkach, pojawiające się na końcach pędów w górnej części drzewa. Po dojrzeniu i wysypaniu nasion szyszki w całości spadają na ziemię.
Metasekwoja chińska jest bardzo dekoracyjnym drzewem, szczególnie atrakcyjnym wiosną, kiedy na pędach pojawiają się młode igły w kolorze świeżej, jasnej zieleni. Latem odróżnia się od pozostałych drzew iglastych budową igieł, które są miękkie i delikatne, aż zachęcają do dotknięcia.
Jesienią igły przebarwiają się na brązowo, ale jest to ciepły, czekoladowy, przyjemny dla oka brąz, dzięki któremu także w tym okresie drzewo stanowi ozdobę ogrodu. Metasekwoja także zimą jest dekoracyjna ze względu na czerwonobrązową, łuszczącą się wąskimi pasami korę i dobrze uwidoczniony o tej porze roku regularny, symetryczny pokrój.
W ofercie naszej szkółki posiadamy także bardzo ciekawe odmiany metasekwoi chińskiej o karłowym pokroju lub barwnych igłach.

Wymagania:
Na naturalnych stanowiskach metasekwoja w zasadzie nie jest narażona na ujemne temperatury, ponieważ przymrozki zdarzają się tam bardzo rzadko. Pomimo to gatunek bez problemu znosi typowe, polskie zimy. Jedynie najmłodsze rośliny mogą ulegać uszkodzeniom mrozowym, więc w obliczu spodziewanych dużych mrozów warto je zabezpieczać. Dorosłe rośliny są w pełni mrozoodporne.
Metasekwoja najlepiej rośnie na glebie żyznej lub średnio żyznej, wilgotnej, toleruje nawet gleby podmokłe. Nieco gorzej znosi suszę. Jako gatunek światłożądny, wymaga stanowiska słonecznego. Dość odporna na zanieczyszczenia powietrza i zasolenie gleby, może rosnąć także w miastach.
Metasekwoja chińska jest bardzo łatwa w uprawie, nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W wyjątkowo suche lata młode rośliny mogą wymagać podlewania, zwłaszcza te rosnące na luźnych, przepuszczalnych piaskach.
Bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie.

Zastosowanie
Metasekwoja chińska znajduje zastosowanie w parkach i dużych ogrodach. Doskonała na wilgotne stanowiska, sprawdza się nad oczkami wodnymi i strumykami. Posadzona wzdłuż dróg i chodników może stworzyć malowniczy szpaler (należy pamiętać, że to duże drzewo i posadzić w odpowiedniej odległości od chodnika). Pięknie wygląda także sadzona pojedynczo - ze względu na piękny pokrój doskonale sprawdzają się jako solitery. Dobrze znosi warunki miejskie, więc może być sadzona także w miastach.

Ciekawostka:
Odkryciu metasekwoi chińskiej towarzyszyły ciekawe okoliczności. W 1941 r. metasekwoja została opisana jako gatunek kopalny, wymarły, rosnący w mezozoiku, kredzie i trzeciorzędzie. Nazwa “metasekwoja” oznaczała, że roślina została potraktowana jako poprzednik sekwoi.
Jeszcze w tym samym roku, w Chinach, miejscowy leśnik natrafił na naturalne stanowisko nieznanych sobie drzew, które okazały się odpowiadać opisanym wcześniej skamieniałościom. Wiadomość ta stanowiła rewelację w naukowym świecie, a nasiona zebrane w 1948 zostały przekazane do Arboretum Arnolda w USA, a następnie przekazane do ośrodków na całym świecie. Stamtąd w 1949 r. nasiona trafiły także do Polski i udało się z nich pozyskać pięć siewek, które posadzono w ogrodach botanicznych w Warszawie, Krakowie i Kórniku. Drzewa te żyją dotąd i są w dobrej kondycji, przekroczyły już 20 m wysokości, owocują i wytwarzają płodne nasiona.Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Metasekwoja chińska
Twoja ocena

NASZA OBIETNICA DLA CIEBIE ...

Oferta
Nasze rośliny dostarczamy wyłącznie z naszej szkółki, każda roślina jest wybierana ze względu na jej przydatność, owoce lub piękne atrybuty i ich wartość dla polskiego ogrodu i krajobrazu. Staramy się utrzymywać wyjątkową ich gamę, od rodzimych po niezwykle i rzadko spotykane.

Środowisko

Prowadzimy naszą szkółką na zasadach ekologicznych, wszystkie nasze doniczki, sadzenie, przenoszenie i pielenie są wykonywane ręcznie i używamy kompostu bez torfu, staramy się mieć jak najmniejszy wpływ na naszą planetę i zawsze szukamy sposobów na poprawę.

Jakość

Jakość roślin jest dla nas szczególnie ważna. Kiedy kompletujemy Twoje zamówienie, wybieramy najlepszy możliwy rozmiar i kształt dla gatunku i zawsze sprawdzamy, czy są zdrowe korzenie i szczepy. Bardzo poważnie podchodzimy do zdrowia roślin i regularnie sprawdzamy naszą szkółkę pod kątem oznak szkodników i chorób.

Każda nasz roślina jest opisana i oznaczona paszportem roślin potwierdzającym że rośliny są wolne od agrofagów kwarantannowych.

Obsługa

Mamy wykwalifikowany zespół, który dokłada wszelkich starań, aby nasze rośliny dotarły do ​​Ciebie w jak najlepszym stanie, naszym priorytetem jest dostarczenie inspirującej oferty najwyższej jakości roślin z doskonałą obsługą klienta, niezależnie od tego, czy korzystasz z naszego sklepu internetowego, czy dzwonisz do naszej szkółki.


Jesteśmy zespołem z pasją, który uwielbia to, co robimy i zawsze służymy radą lub odpowiedzią na wszelkie pytania - telefonicznie +48 502 502 103 lub e-mailem drzewa@drzewa.com.pl czy osobiście w naszej szkółce. Nasza szkółka jest otwarta od poniedziałku do soboty.

 

Przewodnik po rozmiarach doniczek

Większość roślin sprzedawanych online przez Szkółki Konieczko pochodzi z doniczek różnej wielkości. Większość rozmiarów doniczek określana jest przez ich pojemność w litrach, z wyjątkiem doniczek o pojemności mniejszej niż 1 litr, które zwykle określa średnica górnej części doniczki.

Poniższa tabela podaje przybliżone wymiary popularnych rozmiarów doniczek, które stosujemy w Szkółka Konieczko. Rozmiary są jedynie orientacyjne, ponieważ dokładne wymiary różnią się w zależności od producenta pojemnika.

Rozmiar doniczki Oznaczenie doniczki Średnica doniczki (góra) Średnica doniczki (podstawa) Wysokość doniczki
9cm P9 9,0 cm 6,0 cm 8,5 cm
11cm P11 11,0 cm
1 litr C1 13,0 cm 10,0 cm 11,0 cm
1,5 litra C1,5
2 litry C2 17,0 cm 12cm 13,0 cm
3 litry C3 19,0 cm 13cm 15,0 cm
4 litry C4 20,0 cm 15,5 cm 16,5 cm
5 litrów C5 22,5 cm 16,5 cm 18,0 cm
7 litrów C7 25,0 cm 19,0 cm 20,0 cm
10 litrów C10 28,0 cm 24,0 cm 22,5 cm
15 litrów C15 33,0 cm 25,5 cm 30,0 cm
20 litrów C20 35,5 cm 27,5 cm 32,5 cm
25 litrów C25 38,5 cm 30,0 cm 35,0 cm
30 litrów C30 41,0 cm 33,0 cm 36,0 cm
40 litrów C40 50,0 cm 35,5 cm 45,0 cm

Uwaga na temat zamawianych roślin

Należy pamiętać:  

  1. Rośliny rozwijają się indywidualnie i dlatego mogą różnić się rozmiarem, kształtem lub kolorem od naszych zdjęć produktów.
  2. W okresie zimowym (od grudnia do marca lub kwietnia) rośliny oferowane w przedsprzedaży, oznacza to że możesz zamówić sadzonki z wysyłką na wiosnę. Przy każdej sadzonce podajemy orientacyjny termin wysyłki.
  3. Wysyłane rośliny są na różnych etapach rozwoju w zależności od sezonu i są wysyłane, na przykład, bez liści, pączkowane lub przycinane.
  4. Wczesną wiosną i późną jesienią niektóre rośliny wysyłane są w formie bezlistnej, jest to jak najbardziej normalna sytuacja w naturze.
  5. Wszystkie nasze rośliny ozdobne są doniczkowane, możesz je sadzić do gruntu przez cały sezon od wiosny do później jesieni. Możesz również roślinę zostawić w doniczce, ale zalecamy przesadzenie do większego pojemnika.
  6. Niektóre drzewa i krzewy owocowe są kopane z gruntu szczególnie te sprzedawane w sezonie jesiennym i wczesnowiosennym. Przy każdej sadzonce informujemy o tym.
  7. Dla bezpieczeństwa roślin, wysyłkę sadzonek prowadzimy od poniedziałku do środy. Dzięki temu unikamy sytuacji że paczka trafi na weekend na magazyn kurierski.
  8. Wysyłka roślin uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Zastrzegamy sobie prawo wstrzymania wysyłki w przypadku złej pogody
  9. O dokładnej dacie wysyłki roślin z przedsprzedaży będziemy informowąć każdego klienta telefonicznie lub mailowo. Dokładny termin zależy od pogody i tego czy roślina obudziła się po zimie i jest gotowa na wysyłkę.

Jako eksperci od roślin, chcemy, abyś mógł cieszyć się pełnym rozkwitem i naturalną siłą wzrostu po posadzeniu w ogrodzie. Wystarczy trochę cierpliwości, światła i wody!

Charakterystyka rośliny
Więcej informacji
Nazwa łacińska Metasequoia glyptostroboides
Producent Szkółki Konieczko - Dział ozdobny
Pojemnik C1,5 – 1,5l
Waga sadzonki [kg] 1.50 kg
Pokrój stożkowy
Wymagania słoneczne do półcienia, na słońce
Szczepienie nieszczepione
Styl ogrodu ogrody miejskie, ogrody podmiejskie, ogrody regularne (geometryczne), ogrody nieregularne (swobodne), ogrody japońskie, ogrody chińskie
Zastosowanie rosnące pojedynczo (soliter)
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu szybkie
Miejsce sadzenia tereny podmokłe, las przy domu
Docelowa rozpiętość od 3 m do 5 m
Wysokość docelowa powyżej 20 m
Pora kwitnienia wiosna
Barwa liści / igieł zielone
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra do -32°C
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe tlenowe dla środowiska
Walory ozdobne barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, dekoracyjne liście / igły, przebarwiają się jesienią
Wysokość sadzonki 20 - 30 cm
Sposób rozmnażania sadzonki ukorzeniane

Powiązane produkty

Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko