Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Jodła hiszpańska 'Glauca'

Abies pinsapo 'Glauca'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
32,00 zł

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

 

Abies pinsapo 'Glauca'

Jest to jedna z najbardziej oryginalnych i najciekawszych odmian jodły hiszpańskiej. Mimo, że cechuje się stosunkowo powolnym tempem wzrostu (około 10 – 15 cm na rok), to warto posadzić chociaż jeden egzemplarz w swoim ogrodzie, gdyż jej walory ozdobne są naprawdę godne podziwu. Po 10 latach na dobrej glebie otrzymamy nawet 2 – 2, 5 metrowe drzewko, co nie jest aż tak złym wynikiem, szczególnie, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na sadzenie w ogrodzie drzew o dużych rozmiarach, a w dodatku tej odmianie trzeba zapewnić dość sporo przestrzeni aby dobrze ją wyeksponować.

Docelowo w perspektywie 30 – 40 letniej roślina ta dorasta do 5 – 6 m wysokości. Pokrój tej odmiany jest zbliżony do stożkowego, ale raczej zawsze nieregularny, ponadto jest to roślina dość masywna o mocnych, sztywnych i grubych pędach gęsto pokrytych igłami. Igły również są mocne, grube i sztywne, dość krótkie i kłujące, bardzo gęsto ułożone dookoła pędów niemal pod kątem prostym, co daje właśnie ten niepowtarzalny efekt wzmocniony jeszcze przez srebrzysto niebieskie zabarwienie igieł. Odmianę tę można posadzić wraz z innymi gatunkami drzew iglastych, choć w odpowiednio dużej odległości, sprawdzi się również w ogródkach skalnych i wszędzie tam, gdzie przyda się odrobina więcej blasku.

Niestety decydując się na tę odmianę należy pamiętać aby miejsce było w miarę możliwości dobrze osłonięte od wiatru, które zimą mogą trochę zaszkodzić roślinie. Najlepiej uprawa udaje się w cieplejszych rejonach kraju, jednak na wschodzie również można ją hodować pod warunkiem zabezpieczania na zimę przed mrozami. Jodła hiszpańska ‘Glauca’ preferuje gleby żyzne i wilgotne oraz ciepłe i słoneczne stanowiska.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Typ gatunkowy drzewa iglaste
Pokrój stożkowy
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 5m do 10m
Barwa liści / igieł srebrno-niebieskie
Odporność na mrozy ograniczona
Wymagania słoneczne pełne słońce
PH gleby kwaśne – pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne – pH 6,1 – 6,7
Rodzaj gleby próchniczna, przeciętna ogrodowa
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, rosnące pojedyńczo (soliter)
Walory ozdobne zimozielone, ciekawy pokrój, wielobarwność, dekoracyjne liście / igły, ozdobne szyszki
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jodła hiszpańska 'Glauca'
Twoja ocena