Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Świerk kłujący 'Glauca'

Picea pungens 'Glauca'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
32,00 zł
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Picea pungens 'Glauca'


Świerk kłujący to gatunek naturalnie występujący w Ameryce Północnej, gdzie powszechnie nazywany jest świerkiem niebieskim. Jest to drzewo występujące w górach, rośnie na wysokości nawet 3000 m n. p. m. ! Dorasta zazwyczaj do 20 – 25 metrów wysokości, choć w naturze może przekraczać 40 m. Wyróżnia się spośród świerków bardzo jasnymi, wręcz srebrzystymi igłami, które gęsto pokrywają jego pędy. Ze względu na tę właśnie cechę świerk ten jest bodajże najpopularniejszą rośliną ozdobną sadzoną w Polsce, którą można napotkać w niemal każdym ogrodzie! Świerk ten nie ma specjalnych wymagań glebowych, może rosnąć nawet na słabszych glebach, okresowo przesychających, choć umiarkowany poziom wilgotności w obrębie korzeni jest pożądany.

Naturalne populacje osobników tego gatunku zazwyczaj różnią się pokrojem oraz kolorem igieł, mogą być one blade, prawie zielone, sine ale także bardzo wysrebrzone. Jako że właśnie te najbardziej srebrzyste okazy są pożądane w celach ogrodniczych, w nomenklaturze ogrodniczej przyjęło się zaliczać pewną grupę najlepiej wybarwionych świerków do grupy glauca, co z łaciny znaczy siny, szary. W naszej ofercie również staramy się posiadać tylko te najbardziej wysrebrzone osobniki, które poddajemy selekcji. W ogrodzie najczęściej te świerki sadzone są blisko domu, często przed oknami, co jest niestety ewidentnym błędem planowania, ponieważ w ciągu kilku lat drzewo to urośnie na tyle, że zacznie zasłaniać widok z okna i zazwyczaj jest wtedy wycinane. W takiej sytuacji lepiej poradzić się szkółkarza i dobrać odmianę karłową, która maksymalnie osiąga 2 – 3 metry wysokości, w wyniku czego będziemy mogli cieszyć się pięknem tego gatunku bez obaw o zacienienie domu co najczęściej prowadzi do zawilgocenia ścian.

Prawidłowo świerk ten powinien rosnąć w miejscach o większej dostępnej przestrzeni, ładnie wygląda sadzony w grupach monogatunkowych. Jako pojedynczy osobnik nie jest to roślina nadająca się na soliter, ale właśnie taka grupa kilku – kilkunastu osobników sadzonych blisko siebie na otwartej polanie lub jej skraju to kanon, obowiązkowa część założeń parkowych oraz dużych ogrodów od wieków. Świerk ten także nadaje się do formowania szpalerów, gdzie blisko sadzone drzewa stworzą gęstą ścianę, pełniącą rolę wysokiego żywopłotu. Roślina całkowicie mrozoodporna oraz mało wymagająca, polecana do sadzenia na terenie całego kraju.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Waga sadzonki [kg] 1.8000
Pokrój rozłożysty
Stanowisko słoneczne
Rodzaj gleby gliniasto-piaszczysta
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7
Odporność na mrozy bardzo dobra
Walory ozdobne ciekawy pokrój