Sezon rozpoczęty! Rośliny wysyłamy w 3 dni robocze :)

Grusza (Pyrus)

Poza szeregiem odmian owocowych, które dają smaczne i aromatyczne, duże owoce, w naszej Szkółce znajdziesz także szeroki wybór grusz botanicznych, pochodzących z niemal wszystkich zakątków Europy i Azji. Ich owoce zwykle są mniejsze i mniej dorodne niż owoce odmian hodowlanych, ale także są jadalne i bardzo aromatyczne. Dodatkowo wiele z nich jest atrakcyjnymi drzewami, które mogą stanowić nietypową ozdobę parku lub dużego ogrodu.

Rodzaj Grusza (Pyrus) obejmuje wiele gatunków, które łatwo się między sobą łączą i krzyżują, więc podanie ostatecznej liczby naturalnie występujących grusz jest niemal niemożliwe.

Jak wygląda grusza

Grusze to w większości drzewa o pionowym, strzelistym pokroju, z dobrze wykształconym przewodnikiem. Nieliczne grusze są krzewami. Na pędach niektórych gatunków mogą występować ciernie. Liście grusz są pojedyncze, jajowate, zwykle ciemnozielone i gładkie, ale zdarzają się gatunki o liściach mocno wydłużonych (np. grusza wierzbolistna) lub pokrytych grubym kutnerem (np. grusza oliwnikowa).

Grusze kwitną na biało, ich kwiaty są pojedyncze, ale zwykle dość duże i bardzo liczne. Owoc gruszy najczęściej ma kształt wydłużony i zwężony u nasady oraz grubą skórkę w kolorach zieleni, żółci i brązu, często z ordzewieniami. Typowe dla grusz jest występowanie w owocach komórek kamiennych czyli skupisk twardej tkanki, które nie są pożądane w owocach przeznaczonych do spożycia. 

Właściwości i zastosowanie grusz

  • Wysmukłe, regularne i bogato ulistnione grusze są drzewami ozdobnymi, sadzonymi w ogrodach przydomowych, parkach i wzdłuż ulic. Obok pokroju i liści, ozdobą grusz są także owoce dojrzewające na nich jesienią. Wybierz grusze, jeśli cenisz nietuzinkowe i rzadkie drzewa.
  • Równie często co dla ozdoby, grusze są sadzone jako botaniczne ciekawostki. Pochodzące z różnych rejonów, różniące się wyglądem, liśćmi i owocami grusze interesują wielu badaczy i amatorów bioróżnorodności. Za szczególną ciekawostkę możesz uznać np. gruszę wierzbolistną, której liście kształtem przypominają liście wierzb, natomiast owoce są typowymi gruszkami. Wielu laików daje się nabrać na “gruszki na wierzbie”.
  • Owoce wszystkich grusz są jadalne. Zwykle są mniejsze i twardsze niż odmiany hodowlane, ale za to mają wyrazisty smak i bardzo ciekawy aromat, który docenisz zwłaszcza w postaci przetworów. 
  • Gruszki są chętnie zjadane także przez dzikie zwierzęta, konary grusz są często wybierane przez ptaki do zakładania gniazd. Zapylane przez pszczoły kwiaty grusz dostarczają owadom nektaru i pyłku. Jeśli chcesz, żeby Twój ogród był przyjazny pszczołom, ptakom i małym zwierzętom, obok innych gatunków posadź w nim grusze. 

Gatunki i odmiany grusz

Wymagania grusz

  • Grusze są bardzo łatwe w uprawie i pielęgnacji, nie wymagają specjalnych zabiegów ani doświadczenia. Możesz je uprawiać nawet, jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem.
  • Dzięki głębokiemu systemowi korzeniowymi grusze dobrze rosną także na podłożach piaszczystych, szybko przesychających. Nie mają dużych wymagań co do zasobności podłoża, będą dobrze rosły, jeśli zapewnisz im podłoże przeciętne. 
  • Mrozoodporność grusz w Polsce nie budzi zastrzeżeń. Z powodzeniem możesz posadzić gruszę, niezależnie od tego, w której części Polski mieszkasz.
  • Grusza najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Jeśli masz taką możliwość, posadź ją na stanowisku słonecznym. Jeśli to niemożliwe, wybierz miejsce, w którym jak najdłużej będzie mogła korzystać ze słońca. 
  • Opadające jesienią owoce mogą brudzić chodniki, dlatego raczej nie sadź ich w pobliżu ścieżek i deptaków. 

Uprawa i pielęgnacja grusz

Pielęgnacja grusz nie wymaga specjalnych umiejętności ani doświadczenia. Polega na przeprowadzeniu - w miarę potrzeby - cięcia sanitarnego, które polega na wycięciu uszkodzonych lub nadłamanych gałęzi.

Grusze mogą być narażone na porażenie przez rdzę - obecnie jest to bardzo powszechna choroba grusz. Rdza najczęściej nie występuje w nasileniu zagrażającym kondycji drzewa, ale jeśli zależy Ci na zdrowym wyglądzie liści, oprysk odpowiednim fungicydem może być niezbędny.

Czym wyróżniają się nasze sadzonki?

Fascynuje nas bioróżnorodność, dlatego skompletowaliśmy i rozmnażamy bardzo dużo gatunków botanicznych i ozdobnych grusz. Znajdziesz wśród nich zarówno gatunki znane, jak i osobliwości, niemal niespotykane w europejskich szkółkach. 

Rozmnażamy je przez szczepienie zgodnie ze sztuką ogrodniczą, co zapewnia wysoką zdrowotność, doskonałą kondycję i długowieczność wytwarzanych u nas roślin.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 61-64 z 64

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Strona
  1. Grusza (Pyrus nivalis F. subcoriacea)

    Pyrus nivalis F. subcoriacea
    szczepienie
    0,00 zł
    Atlas
  2. Grusza pospolita 'Szarneza'

    Pyrus communis
    szczepienie
    0,00 zł
    Atlas
  3. Grusza polna, ulęgałka

    Pyrus pyraster
    szczepienie
    0,00 zł
    Atlas
  4. Grusza migdałolistna

    Pyrus amygdaliformis
    szczepienie
    0,00 zł
    Atlas

Produkty 61-64 z 64

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Strona
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko