Dąb szypułkowy 'Posnania'

Quercus robur 'Posnania'
brak

Quercus robur 'Posnania'

40,00 zł

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Pojemnik: C3

Model: Wys.25-60cm

Quercus robur 'Posnania'
Polska odmiana, wyselekcjonowa w 1998 r. przez Ewę Jerzak z Ogrodu Botanicznego w Poznaniu z siewek pochodzących z nasion dębu szypułkowego 'Laciniata'. Na rynek została wprowadzona w 2011 r. przez szkółkę "J. B. Szmit" w Pęchcinie.

'Posnania' rośnie dość silnie, dorasta do 10-12 m wysokości i charakteryzuje się szeroką, gęstą koroną. Ozdobny przede wszystkim z delikatnych, cienkich, nieregularnie i fantazyjnie powcinanych liści, wyjątkowo długich, osiągających nawet do 25 cm długości, ciemnozielonych z górnej strony i szarych od spodu. Od ciemnej zieleni liści odróżniają się żółtawe nerwy. Liście przewieszają się, przez co drzewo przybiera lekko płaczący pokrój. Jesienią atrakcyjnie przebarwia się na żółto.
Odmiana najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchnicznej, głębokiej, średnio wilgotnej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, ale całkiem dobrze znosi także znacznie gorsze warunki glebowe. Wymaga stanowiska słonecznego, toleruje także półcień. W pełni mrozoodporna, chociaż czasem rozwijające się pędy mogą być uszkadzane przez późne wiosenne przymrozki, co jednak nie wpływa znacząco na kondycję drzewa. Polecany do parków, większych ogrodów, a także do nasadzeń miejskich i osiedlowych. Najlepiej prezentuje się jako samotnik posadzony w miejscu eksponowanym, w pobliżu ścieżek lub chodników, ponieważ oglądany z bliska pozwala docenić wszystkie swoje walory.

Więcej informacji
Rośliny dostępne dla Ciebie obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Dąb szypułkowy 'Posnania'
Twoja ocena