Świerk serbski 'Aurea'

Świerk serbski 'Aurea' Picea omorika 'Aurea'

32,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 20-30 cm

Picea omorika  'Aurea'

Jedna z szybciej rosnących odmian świerka serbskiego opisana po raz pierwszy przez J.G. Krussmanna w 1979 roku. Popularność zyskała przede wszystkim dzięki ładnemu wybarwieniu nowych przyrostów, które utrzymuje się przez cały sezon. Rośnie bardzo szybko, nawet do 70-80 cm rocznie, ale to przy doskonałych warunkach życiowych, zwykle przyrosty oscylują w okolicy 0,5 m, co i tak jest dość imponującym wynikiem.

 

Docelowo, po wielu dekadach uprawy drzewo może osiągnąć około 20 m wysokości przy szerokości mniej więcej 3 - 5 m u podstawy korony, co nie znaczy, że później już przestaje rosnąć, po prostu bardzo słabnie tempo wzrostu. Odmiana ‘Aurea’ cechuje się ładnym, regularnym, stożkowym pokrojem, a jej główne gałęzie przy końcach delikatnie unoszą się ku górze, dzięki czemu zyskuje ona jeszcze bardziej choinkowy kształt. Igły tej odmiany są krótkie, spłaszczone i bardzo gęsto ułożone na pędach. Nowe przyrosty charakteryzują się bardzo jasnym, żółtym ubarwieniem, które utrzymuje się aż do nastania chłodów, później stopniowo zmienia się na ciemnozielone z jaśniejszym spodem.

 

Ze względu na dość spore rozmiary i szybki wzrost polecamy sadzić tę odmianę w średnich lub dużych ogrodach, zapewniając jej odpowiednio dużo miejsca do swobodnego wzrostu. Można sadzić ją zarówno pojedynczo jak i w grupach. Jako, że dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, często jest wykorzystywana w nasadzeniach miejskich, w parkach i na większych skwerach. Nie jest to roślina specjalnie wymagająca względem gleby, chociaż preferuje gleby przepuszczalne, lekko kwaśne i umiarkowanie wilgotne. Dobrze czuje się zarówno w słońcu jak i półcieniu, jednak w tym pierwszym wybarwienie nowych przyrostów jest intensywniejsze. Jak na świerka przystało, w naszych warunkach klimatycznych jest on całkowicie mrozoodporny.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 20-30 cm

Napisz swoją recenzję

Świerk serbski 'Aurea'

Świerk serbski 'Aurea'

Picea omorika  'Aurea' Jedna z szybciej rosnących odmian świerka serbskiego opisana po raz pierwszy przez J.G. Krussmanna w 1979 roku. Popularność zyskała przede wszystkim dzięki ładnemu wybarwieniu nowych przyrostów, które utrzymuje się przez cały sezon. Rośnie bardzo szybko, nawet do 70-80 cm rocznie, ale to przy doskonałych warunkach życiowych, zwykle przyrosty oscylują w okolicy 0,5 m, co i tak jest dość imponującym wynikiem. ...