Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Sosna górska (błotna) 'Jezek'

Pinus mugo 'Jezek'
38,00 zł

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30kg
Każda następna paczka zamówienia: 10 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Pojemnik: C2, C3

Model: Wys. 20-50cm

Pinus mugo 'Jezek'

Nazwa tej odmiany w tłumaczeniu na język polski to po prostu ‘jeż’. Nie bez powodu ta miniaturowa odmiana sosny górskiej, czasem też zaliczanej do sosny hakowatej, zyskała sobie taką nazwę. Ma ona bowiem niemal idealnie kulisty pokrój, a jej krótkie igły są bardzo gęsto osadzone, nastroszone, tak że rzeczywiście, biorąc pod uwagę jeszcze jej nieduże rozmiary, sosna ta przypomina to małe, urocze zwierzątko o nastroszonych kolcach. Została ona wyselekcjonowana z czarciej miotły w Czechach przez M. Kostelnicka i wprowadzona do handlu w roku 1986. Podobna jest zresztą do jego wcześniejszej odmiany o nazwie po prostu ‘Kostelnicek’. Sosna górska ‘Jezek’ cechuje się bardzo wolnym wzrostem, zaledwie 2 cm rocznie, co w perspektywie 10 lat daje rośliny o średnicy około 20 cm, natomiast docelowo po około 20 latach może osiągnąć wymiary około 40 cm.

W handlu można spotkać okazy szczepione tuż przy samej ziemi, ale bardzo efektownie i uroczo wyglądają rośliny szczepione na niewielkim pieńku. Odmianę tę najlepiej sadzić w niedużych ogródkach skalnych, gdzie będzie dobrze widoczna, bądź też w ozdobnych pojemnikach na balkonach lub tarasach, może też stanowić urozmaicenie rabatowych obrzeży. Jest to odmiana wyjątkowo odporna i wytrzymała, bez żadnego uszczerbku przetrwa nawet bardzo niskie temperatury. Wystarczą jej przeciętne gleby ogrodowe, umiarkowanie wilgotne i lekkie. Preferuje stanowiska słoneczne.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Sosna górska (błotna) 'Jezek'
Twoja ocena