Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Jarząb turyngski 'Fastigiata'

Sorbus thuringiaca 'Fastigiata'
25,00 zł

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

 

Pojemnik: C2, C3

Model: Wys.40-120 cm

Sorbus thuringiaca 'Fastigiata'

Wąskokolumnowe drzewo osiągające do 5-6 metrów wysokości oraz około 3 metrów średnicy korony w starszym wieku. W młodości rośnie dynamicznie, strzelisto, kształt korony tworzy wąski stożek, z wiekiem korona staje się kolumnowa do jajowatej jednak wyraźnie wydłużona w płaszczyźnie pionowej. Drzewo to posiada duże, osiągające nawet ponad 20 cm długości liście. Dzięki tej cesze korony tych drzew wyglądają jeszcze gęściej niż mogłyby zawdzięczać samemu zwartemu ułożeniu pędów w koronie. Jesienią liście przebarwiają się na kolor mocno żółty do częściowo pomarańczowego co dodaje tej roślinie naprawdę dużo uroku.

Jarząb ten kwitnie w maju, kwiatami koloru białego zebranymi w duże białe baldachogrona. Późnym latem miejsce kwiatów zajmują duże czerwone owoce, które wyraźnie widać pośród gęstwiny dużych jasnozielonych liści. Pozostają one na drzewie jeszcze długo po opadnięciu liści na zimę i mogą być doskonałym pokarmem dla ptaków. Jarząb ten najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i dostatecznie wilgotnych, ma jednak tę cechę, że świetnie poradzi sobie również na glebach przeciętnych, w warunkach wysokiego zanieczyszczenia powietrza oraz słabego naświetlenia. Cechy te predysponują to drzewo do szerokiego stosowania w zieleni miejskiej, dzięki kolumnowej formie nadaje się świetnie do ograniczonych przestrzeni, takich jakie występują przy obsadzaniu wąskich ulic, placów, niewielkich śródmiejskich skwerów. Nie będzie cierpiał także od nadmiernego zapylenia czy zanieczyszczenia powietrza, należy do odporniejszych jarzębów pod tym względem.

W ogrodzie z kolei będzie stanowić pionowy element kompozycji, część tła dla innych roślin, może także współtworzyć grupy z innymi odmianami jarzębów – to wyjątkowe i bogate w odmiany i formy rośliny drzewiaste.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Typ rośliny drzewa liściaste
Pokrój wzniesiony-stożkowaty
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 2m do 3m
Docelowa wysokość od 5m do 10m
Kolor owoców czerwone
Rodzaj owoców ozdobne
Pora owocowania jesień
Pora dojrzewania owoców wrzesień, październik, listopad
Barwa kwiatów białe, beżowe, wielobarwne, kremowe
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia wczesna wiosna
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, przeciętna ogrodowa, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, zieleń publiczna, aleje, parki, rosnące pojedyńczo (soliter), owoce do mrożenia, owoce na nalewki, owoce na przetwory, owoce na wino
Walory użytkowe miododajne, dla ptaków i zwierząt , na żywopłoty wysokie, horiterapełtyczne
Walory ozdobne barwna dekoracyjna kora, dekoracyjne owoce, wielobarwność, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią , niespotykany wygląd owoców
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jarząb turyngski 'Fastigiata'
Twoja ocena