Jarząb turyngski 'Fastigiata'

Sorbus thuringiaca 'Fastigiata'
25,00 zł

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Pojemnik: C2, C3

Model: Wys.40-120 cm

Sorbus thuringiaca 'Fastigiata'

Wąskokolumnowe drzewo osiągające do 5-6 metrów wysokości oraz około 3 metrów średnicy korony w starszym wieku. W młodości rośnie dynamicznie, strzelisto, kształt korony tworzy wąski stożek, z wiekiem korona staje się kolumnowa do jajowatej jednak wyraźnie wydłużona w płaszczyźnie pionowej. Drzewo to posiada duże, osiągające nawet ponad 20 cm długości liście. Dzięki tej cesze korony tych drzew wyglądają jeszcze gęściej niż mogłyby zawdzięczać samemu zwartemu ułożeniu pędów w koronie. Jesienią liście przebarwiają się na kolor mocno żółty do częściowo pomarańczowego co dodaje tej roślinie naprawdę dużo uroku.

Jarząb ten kwitnie w maju, kwiatami koloru białego zebranymi w duże białe baldachogrona. Późnym latem miejsce kwiatów zajmują duże czerwone owoce, które wyraźnie widać pośród gęstwiny dużych jasnozielonych liści. Pozostają one na drzewie jeszcze długo po opadnięciu liści na zimę i mogą być doskonałym pokarmem dla ptaków. Jarząb ten najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i dostatecznie wilgotnych, ma jednak tę cechę, że świetnie poradzi sobie również na glebach przeciętnych, w warunkach wysokiego zanieczyszczenia powietrza oraz słabego naświetlenia. Cechy te predysponują to drzewo do szerokiego stosowania w zieleni miejskiej, dzięki kolumnowej formie nadaje się świetnie do ograniczonych przestrzeni, takich jakie występują przy obsadzaniu wąskich ulic, placów, niewielkich śródmiejskich skwerów. Nie będzie cierpiał także od nadmiernego zapylenia czy zanieczyszczenia powietrza, należy do odporniejszych jarzębów pod tym względem.

W ogrodzie z kolei będzie stanowić pionowy element kompozycji, część tła dla innych roślin, może także współtworzyć grupy z innymi odmianami jarzębów – to wyjątkowe i bogate w odmiany i formy rośliny drzewiaste.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jarząb turyngski 'Fastigiata'
Twoja ocena