Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Dąb hiszpański 'Ambrozyana'

Quercus x hispanica 'Ambrozyana'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Quercus x hispanica 'Ambrozyana'


Piękne i niezwykle rzadko spotykane w naszym kraju drzewo. Dąb ten jest hybrydą zimozielonego dębu korkowego oraz dębu burgundzkiego. W wyniku skrzyżowania odziedziczył bardzo istotną cechę po dębie korkowym, otóż drzewo to jest zimozielone. Jednocześnie wydaje się być wystarczająco mrozoodporne do uprawy w polskim klimacie dzięki odziedziczeniu mrozoodporności po dębie burgundzkim, którego jedynie małe sadzonki są wrażliwe na mrozy. Dorasta maksymalnie do 4 – 5 metrów wysokości, zazwyczaj formuje pokrój lekko krzewiasty, choć dorosłe osobniki mają postać małego drzewka. Liście jak u dębu burgundzkiego, są jednak grubsze, sztywniejsze, lekko połyskliwe.

Wymaga gleb żyznych lub średnio żyznych, gliniastych, stale lekko wilgotnych. Jako, że odmiana ta jest skrajnie sporadycznie uprawiana nie można stwierdzić jednoznacznie jak bardzo jest mrozoodporna. Istnieją podania o dużej ilości dębów tej odmiany rosnących w pewnym słowackim parku – zostały one w większości jednak zniszczone przez którąś ze srogich zim dekady temu. Zaleca się więc zazwyczaj sadzenie w miejscach zacisznych, osłoniętych, tak aby uchronić drzewo przed atakami silnego, mroźnego wiatru, co dla roślin zimozielonych zawsze kończy się źle. W ogrodzie drzewo to może rosnąć w widocznym miejscu przy zachowaniu wszystkich wymagań uprawy, z pewnością będzie przyciągał wzrok i cieszył żywą zielenią liści w trakcie zim, kiedy to jedynie nieliczne rośliny w naszym klimacie liście utrzymują. Jest to na dzień dzisiejszy bardzo duża rzadkość i potrzeba jeszcze wielu lat aby dąb ten upowszechnił się w Polsce. Z pewnością jest tego warty.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Waga sadzonki [kg] 1.8000