Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Brzostownica grabolistna

Zelkova carpinifolia
38,00 zł
W magazynie

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Pojemnik: C2 – okrągły – 2l

Model: Wys. 50 - 150 cm

Zelkova carpinifolia

Jest dość dużym drzewem, dorastającym do 25 m wysokości, o jajowatej lub okrągłej koronie, czasem szerokokolumnowej, masywnym i dość krótkim pniu oraz wzniesionych konarach, dużo mniejszych w stosunku do pnia, gęsto wyrastających i skierowanych w górę pod ostrym kątem, tak ią główna masa konarów jest skupiona blisko siebie, od nich odchodzą stosunkowo drobne gałęzie, również wzniesione. W młodości rośnie wolno, potem jej wzrost znacznie przyspiesza. Sporadycznie wytwarza odrośla korzeniowe. Charakterystyczne dla tego drzewa są także U-kształtne, wąskie listwowe połączenia konarów z pniem oraz przypory obecne u podstawy pnia. Gatunek ten pochodzi z Kaukazu i ze wschodniej Turcji, gdzie rośnie w górskich lasach. Korowina jasnoszara i gładka, z daleka przypomina nieco buka, lecz po bliższym przyjrzeniu się widać, że nie jest ona tak gładka i łuszczy się płytko tafelkowato, odsłaniając cynamonową korowiną, szczególnie u starszych okazów, łuszczy się trochę podobnie jak u jaworów. Liście są jajowate lub eliptyczne o zaostrzonym wierzchołku, ciemnozielone, na spodniej stronie jaśniejsze, bardzo drobne, osiągają zaledwie około 2-6 cm długości, jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo, czasem z odcieniem czerwieni. Kwiaty drobne, zielonawe, bezpłatkowe, bez znaczenia zdobniczego. Owocem są drobne zielone, a po dojrzeniu jasnobrazowe spłaszczone pestkowce długości około 0, 3 cm, umieszczone w kątach liści.

Uprawa i zastosowanie:

Bardzo dekoracyjne drzewo, odznacza się niezwykłym, majestatycznym pokrojem, szczególnie widocznym u starszych okazów, niepodobnym do żadnego z innych drzew uprawianych w Polsce na otwartym gruncie, a przez to wygląd jego jest dość egzotyczny. Szczególnie nadaje się do zastosowania w parkach pojedynczo na trawnikach, ale i w krajobrazie otwartym. Dekoracyjna w jesieni, podczas przebarwiania liści. Drzewo po wykształceniu w pełni korony daje sporo cienia. Toleruje różne rodzaje gleb, choć preferuje lekko kwaśne, głębokie i żyzne, dostatecznie wilgotne i przepuszczalne. Może rosnąc w miejscach nasłonecznionych jak i w półcieniu. Wytrzymała na suszą, natomiast na mrozy niezupełnie odporna, dlatego raczej nadaje się do uprawy w zachodniej Polsce. Odporna na holenderską chorobę wiązów (z którymi to wiązami jest odlegle spokrewniona).

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki 2.0000
Typ rośliny drzewa liściaste
Pokrój wzniesiony
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa wysokość od 5m do 10m
Pochodzenie Azja
Barwa liści / igieł zielone
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2
Rodzaj gleby gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody orientalne, ogrody miejskie, zieleń publiczna, aleje, parki, rosnące pojedyńczo (soliter), zielone dachy
Walory ozdobne dekoracyjne liście, dekoracyjne liście / igły, przebarwiają się jesienią