Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Brzostownica (Zelkova)

Egzotyczne i mało jeszcze znane w Polsce drzewo, które oferujemy także w kilku odmianach. Na pierwszy rzut oka może przypominać wiąz, ale jednak istotnie się od niego różni. 

Brzostownice naturalnie rosną w Azji i Europie południowo-wschodniej. Rodzaj obejmuje pięć gatunków, z czego 2 są chińskimi endemitami. W Polsce, w uprawie najczęściej spotykana jest brzostownica japońska (Zelkova serrata). Znacznie rzadsza i trudniejsza do zdobycia jest brzostownica grabolistna, spotykana także pod nazwą brzostownica kaukaska (Zelkova carpinifolia). 

Jak wygląda brzostownica

Brzostownice najczęściej są drzewami dorastającymi do 20-30 m, ale ich odmiany mogą osiągać znacznie mniejsze rozmiary. Cechą typową dla gatunku, odróżniającą ją od spokrewnionych z nimi wiązów, jest to, że na pniu i pędach brzostownicy nigdy nie występują skorkowacenia ani otaśmienia, typowe dla wiązów. 

Liście brzostownicy są pojedyncze, zielone, zwykle z wyraźnym ożyłkowaniem. 

Brzostownica kwitnie wiosną, kwiaty rozwijają się równocześnie z liśćmi, ale są niepozorne i nie mają wartości dekoracyjnej. 

Właściwości i zastosowanie brzostownicy

Ze względu na małą jeszcze popularność i rzadkość na rynku, brzostownice są traktowane jako rarytas i wybierane głównie przez pasjonatów i kolekcjonerów. Ale z powodzeniem możesz posadzić ją także w swoim ogrodzie, nawet jeśli nie czujesz się jeszcze dużym znawcą roślin. Dzięki nieregularnemu pokrojowi drzewo zwraca na siebie uwagę i nadaje się do zastosowania jako soliter. 

Brzostownice szczególnie zachwycają jesienią, ponieważ przebarwiają się wprost spektakularnie. Ich liście, które latem są ozdobne dzięki ciemnej zieleni, jesienią nabierają głębokich, nasyconych barw w odcieni pomarańczu i żółci. 

Z powodu tendencji do asymetrii i nierównomiernego wzrostu, brzostownice są doskonałym materiałem na bonsai. Odpowiednio przycinając, przyginając i formując roślinę od jej młodości, możesz uzyskać bardzo ciekawą, oryginalną i niepowtarzalną formę. 

Najpopularniejsze odmiany brzostownicy

Wymagania brzostownicy

 • Brzostownica należy do gatunków o średnich wymaganiach. Zapewnij jej przepuszczalną i żyzną glebę, aby dobrze się u Ciebie czuła.
 • Polskie zimy zwykle nie zagrażają brzostownicom, ale w wyjątkowo ostre zimy może dochodzić do uszkodzenia roślin, zwłaszcza rosnących na odsłoniętym stanowisku. Posadź brzostownicę w zacisznym miejscu, aby bez problemu przetrwała okres zimowy.
 • Brzostownice najlepiej rosną w miejscu słonecznym, ale jeśli wybierzesz dla niej miejsce częściowo zacienione, także będzie rosła dobrze. 

Uprawa i pielęgnacja brzostownicy

Brzostownica jest gatunkiem, który może wymagać nieco pielęgnacji. Nie zapominaj o podlewaniu w czasie suszy i upałów, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu. Na żyznej glebie nawożenie możesz ograniczyć do minimum, ale jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest niezbyt urodzajna i piaszczysta, co roku, wiosną, zastosuj niewielką dawkę nawozu wieloskładnikowego, zawierającego wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy. Dobrym nawozem dla brzostownicy jest także kompost. 

Czym wyróżniają się nasze sadzonki?

Brzostownice zakupione w Szkółkach Konieczko wyróżniają się najwyższą jakością. Uprawiane w pojemnikach rośliny zawsze są dobrze przekorzenione i gotowe do przesadzenia do gruntu. Posadzone na miejscu stałym, w którym będą mieć zapewnione właściwe warunki, będą rosły bujnie i zdrowo, dając Ci satysfakcję z posiadania tego niezwykłego drzewa.

Pokaż mniej
Filtruj produkty

Produkty 11

na stronę
Ustaw kierunek malejący
 1. Brzostownica japońska
  Zelkova serrata
  roślina z siewu
  49,00 zł
  Dostępny
 2. Brzostownica japońska 'Goblin' szczepiona na pniu
  Zelkova serrata 'Goblin'
  szczepienie na pniu
  49,00 zł
  Dostępny
 3. Brzostownica japońska 'Bright Park' ('Ogon')
  Zelkova serrata 'Bright Park' ('Ogon')
  szczepienie
  49,00 zł
  Dostępny
 4. Brzostownica grabolistna 'Verschaffeltii'
  Zelkova carpinifolia 'Verschaffeltii'
  szczepienie
  49,00 zł
  Dostępny
 5. Brzostownica japońska 'Fastigiata'
  Zelkova serrata 'Fastigiata'
  szczepienie
  48,00 zł
  Dostępny
 6. Brzostownica grabolistna
  Zelkova carpinifolia
  49,00 zł
  W produkcji
 7. Brzostownica japońska 'Urban Ruby'
  Zelkova serrata 'Urban Ruby'
  48,00 zł
  W produkcji
 8. Brzostownica japońska 'Variegata'
  Zelkova serrata 'Variegata'
  szczepienie
  49,00 zł
  Wyprzedane
 9. Brzostownica japońska 'Musashino'
  Zelkova serrata 'Musashino'
  49,00 zł
  Wyprzedane
 10. Brzostownica grabolistna 'Pyramidalis'
  Zelkova carpinifolia 'Pyramidalis'
  49,00 zł
  Wyprzedane
 11. Brzostownica japońska 'Green Veil'
  Zelkova serrata 'Green Veil'
  49,00 zł
  Wyprzedane

Produkty 11

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko