Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Wiciokrzew alpejski

Lonicera alpigena
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Lonicera alpigena


Prosto wzniesiony krzew, sięgający do 2 (rzadko 3) m wysokości. Naturalnie występuje w górskich rejonach Europy Południowej i Środkowej, m. in. , w Alpach. Starsze krzewy przykuwają wzrok, ładną, żółtoszarą, podłużnie spękaną korą, oddzielającą się pasmami. Liście nie różnią się specjalnie od innych wiciokrzewów, są ciemnozielone z wierzchu, a pod spodem lśniące i jaśniejsze. Dorastają zazwyczaj do 11 cm długości i mają przeważnie eliptyczny lub jajowaty kształt, w młodości zaś są delikatnie orzęsione. Kwiaty bardzo podobne kształtem do wiciokrzewu czarnego i podobnie jak one stoją parami w pachwinach liści na wspólnej szypułce, aczkolwiek różnią się barwą. Najczęściej bywają zielonawo żółtawe z czerwonawo brunatnym odcieniem, rzadziej żółtawe.

Roślina kwitnie od maja do lipca po czym na krzewie pojawiają się jagody, które, co ciekawe, niezwykle przypominają owoce wiśni, są podobnie jaskrawo czerwone i lśniące, choć trochę mniejsze, wielkości około 10 mm. Jednak podobieństwo to jest złudne ponieważ w przeciwieństwie do wiśni są one bardzo trujące! Wiciokrzew alpejski rośnie dość wolno, dlatego polecany jest jako krzew ozdobny w niewielkich przydomowych ogródkach. Ogromną zaletą tej rośliny jest łatwość w uprawie. Jest on odporny na mróz, może rosnąć w różnych rodzajach gleb, zarówno w cieniu jak i na słońcu. Ze względu na lśniące, sztywne liście przez cały sezon wygląda bardzo efektownie, a fakt, że już dwuletnie, niewielkich rozmiarów krzewy zaczynają kwitnąć, dodatkowo przemawia za umieszczeniem tej ciekawej rośliny w przydomowej rabacie.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Waga sadzonki [kg] 1.8000
Pokrój zwisający
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, pnącza na pergole, pnącza na ogrodzenie, pnącza na ściany, parki
Rodzaj gleby piaszczysta, gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby kwaśne: pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Docelowa rozpiętość od 2m do 3m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Pora kwitnienia lato
Barwa liści / igieł zielone
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
Walory ozdobne dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią , bardzo długie kwitnienie, kwitnie w cieniu