Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Tamaryszek - Tamarix

Tamaryszek to kseromorficzny (znoaszący niedobory wody) krzew, występujący głównie w basenie Morza Śródziemnego, ale także na Wyspach Kanaryjskich i w Chinach. Rodzaj tamaryszek (Tamarix) obejmuje kilkadziesiąt gatunków, ale w polskich ogrodach najczęściej spotyka się dwa, bardzo do siebie podobne: tamaryszek czteropręcikowy syn. tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix tetrandra) i tamaryszek francuski (Tamarix gallica). 

Jak wygląda tamaryszek?

Uprawiane w Polsce tamaryszki w naszych warunkach dorastają do 2-3 m wysokości i tworzą luźny, nieregularny, rozłożysty krzew lub niewielkie drzewko o wykrzywionym pniu. Pędy wzniesione, ale o przewieszających się łukowato pędach. Co ciekawe, tamaryszek wytwarza dwa rodzaje pędów: szkieletowe, grubsze pędy drewniejące oraz zielone, asymilacyjne pędy, które nie drewnieją, ale opadają z końcem wegetacji. 

Liście tamaryszka mają postać drobnych, zielonych łuseczek siedzących na pędach. Są sezonowe i jesienią spadają z drzewa. W szczytowej części pędów pojawiają się kwiatostany o kłosowym kształcie, złożone z bardzo dużej liczby drobniutkich, różowych kwiatów. Kłosy kwiatowe mogą mieć długość kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu centymetrów. Tamaryszek kwitnie bardzo obficie.

Jakie wymagania ma tamaryszek?

Typowy gatunek kseromorficzny, przystosowany do znoszenia suszy; znosi także nawet znaczne zasolenie gleby. Najlepiej rośnie na glebach piaszczystych i mocno przepuszczalnych. Wymaga stanowiska słonecznego. Charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością, w Polsce nie zdarza mu się wymarzać. Bardzo dobrze regeneruje się po ewentualnych uszkodzeniach mrozowych, do których może dojść w bardziej mroźne zimy. 

Jakie jest zastosowanie tamaryszka?

Tamaryszek jest krzewem ozdobnym o dużej wartości dekoracyjnej. Dzięki luźnemu pokrojowi i bardzo dobrej strukturze nadaje lekkości kompozycjom i założeniom. Doskonale nadaje się także do sadzenia na skarpach, jako roślina zabezpieczająca przed erozją wodną i powietrzną.  

Jak pielęgnować tamaryszek?

Tamaryszek nie wymaga żadnych specjalnych prac pielęgnacyjnych, dobrze rośnie bez cięcia. Starsze krzewy warto jednak odmładzać, mocno skracając zwłaszcza najstarsze pędy. Dzięki temu roślina zachowa swój zwarty pokrój i będzie się zagęszczać także w dolnej części, a tym samym - jeszcze intensywniej zakwitnie. 

Tamaryszek kwitnie głównie na pędach jednorocznych, więc cięcie można przeprowadzić wiosną. 

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Tamaryszek francuski

  Tamarix gallica
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  27,80 zł
  Dostępny
 2. Tamaryszek drobnokwiatowy

  Tamarix parviflora
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  19,95 zł
  Wyprzedane
 3. Tamaryszek czteropręcikowy

  Tamarix tetrandra
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  22,99 zł
  Wyprzedane

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko