Złożone zamówienia będziemy wysyłać od 6 maja : )

Sumak - Rhus

Sumaki to drzewa i krzewy pochodzące w największej liczbie z Ameryki Północnej, ale rosnące dziko także w Azji i w Europie południowej. Rodzaj obejmuje kilkadziesiąt gatunków, w uprawie w Polsce spotyka się kilka z nich. 

Jak wygląda sumak?

Sumaki spotykane w Polsce dorastają co 1,5-5 m wysokości, mają dychotomicznie rozgałęziające się pędy (czyli po prostu z pąka na szczycie pędu wyrastają dwa nowe pędy) i złożone liście. Liście sumaków wyróżniają się niesamowitymi jesiennymi przebarwieniami w kolorach żółci, pomarańczu i czerwieni. Przebarwiające się liście są błyszczące, jaskrawe i dość długo utrzymują się na pędach, dając swoisty popis intensywności barw. Sumaki to jedne z najładniej przebarwiających się drzew uprawianych w Polsce. 

Sumaki zazwyczaj są dwupienne, a ich kwiaty i owoce, mocno różniące się między gatunkami, także mają wartość dekoracyjną. 

Jakie wymagania ma sumak?

Sumaki są łatwe w uprawie i niewymagające, mogą być uprawiane w zasadzie na każdej glebie z wyjątkiem gleb bardzo ciężkich, zimnych i podmokłych. Powinny rosnąć w miejscu słonecznym, ponieważ w cieniu tracą swój największy atut, jakim są piękne, jesienne kolory liści. 

Sumaki mają zdolność do rozrastania się na boki i tworzenia zarośli, nieraz na znacznym obszarze. Dotyczy to przede wszystkim sumaka octowca, który wytwarza liczne odrosty korzeniowe, zwłaszcza w następstwie mechanicznego uszkodzenia korzeni. Dlatego jest polecany przede wszystkim do nasadzeń w miejscach o ograniczonej powierzchni, np. na skwerze ograniczonym głęboko wkopanymi ogranicznikami z trwałego plastiku. 

Drugi popularny w Polsce gatunek, sumak aromatyczny, jest znacznie mniej ekspansywny, ale może rozrastać się na boki poprzez pokładające się ziemi i ukorzeniające się pędy

Jakie jest zastowanie sumaków?

Sumaki polecamy przede wszystkim do ogrodów nastawionych na atrakcyjne barwy jesieni, a także do parków i do miast. Sumak aromatyczny, dzięki wydzielanemu przez niego przyjemnemu aromatowi, nadaje się także do ogrodów sensorycznych oraz do ogrodów każdego ogrodnika, który ceni ujmujące, roślinne aromaty. 

Najczęściej uprawiane w Polsce sumaki:

Sumak octowiec (Rhus typina) - drzewo dorastające do 5 m wysokości

Sumak octowiec ‘Dissecta’ - odmiana o mocno powcinanych liściach

Sumak aromatyczny (Rhus aromatica) - rozłożysty krzew dorastający do 2 m wysokości, o pięknym, cytrynowym aromacie

Sumakiem nie jest natomiast Toxicodendron radicans, chociaż można znaleźć informacje o nim pod nazwą sumak jadowity. Gatunek ten jest dość powszechny w USA (gdzie z kolei nazywany jest trującym bluszczem, chociaż z tym gatunkiem też nie ma nic wspólnego). Toxicodendron radicans jest rośliną toksyczną i niebezpieczną od samego dotyku, powodującą różnorodne i bardzo bolesne objawy skórne.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 4

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Sumak octowiec

    Rhus typhina
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    34,90 zł
    Dostępny
  2. Sumak lakowy

    Rhus verniciflua
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  3. Sumak gładki

    Rhus glabra
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  4. Sumak (Rhus javanica var roxburghii )

    Rhus javanica var roxburghii
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas

Produkty 4

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko