Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Sosna pospolita 'Xawery'

Pinus sylvestris 'Xawery'
32,00 zł
W magazynie

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Pojemnik: C2 – okrągły – 2l

Model: Wys. 15-20cm

Pinus sylvestris 'Xawery'

Bardzo ładna i charakterystyczna odmiana, mutacja generatywna. Wyróżnia się stałą obecnością młodocianych, spłaszczonych igieł w koronie oraz lekko złotawym zabarwieniem utrzymującym się w okresie zimowym. Jest to odmiana podobna do sosny pospolitej ‘Moseri’ oraz ‘Globosa Viridis’, wyróżnia się jednak lekko kolumnową koroną w starszym wieku, dzięki czemu pozwala na inne zastosowania niż zbliżone odmiany. Roczne tempo wzrostu jest niskie, waha się w zakresie 5 – 10 cm, przyrosty zwarte, silnie ulistnione. Typową cechą tej grupy odmian jest wypuszczanie drugiego, bardzo krótkiego przyrostu rocznego praktycznie zaraz po zakończeniu pierwszego (można tutaj zauważyć również podobieństwo do sosny czarnej ‘Spielberg’). Dzięki temu na końcach normalnych przyrostów rocznych wykształcają się bardzo ładne i ozdobne miotełki, które silnie zwracają uwagę.

Do dobrego wzrostu wymaga jedynie przeciętnej gleby, choć przy okazyjnym nawożeniu urośnie dobrze także na glebach niemal jałowych. Warto zadbać o stanowisko silnie nasłonecznione, korona rozwinie się wtedy równomiernie, a roślina będzie wyjątkową ozdobą ogrodu. Nie wymaga cięcia, sama wykształca zbity, lekko kolumnowy pokrój, choć młode osobniki wykazują zazwyczaj pokrój kulisty, lekko jajowaty. W ogrodzie sprawdzi się w miejscach widocznych, może rosnąć w niewielkich klombach blisko tarasu, ścian domu czy innych elementów małej architektury. Ładnie prezentuje się na tle kory, ze względu na zmianę koloru nadaje się do wykorzystania w kompozycjach barwnych.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki [kg] 2.0000
Pokrój rozłożysty
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody skalne, szpalery, wrzosowiska, żywopłoty, parki, doniczki
Rodzaj gleby piaszczysta, gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby kwaśne: pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu szybkie
Pochodzenie brak info
Barwa liści / igieł zielone
Zapotrzebowanie na wodę niskie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe dla ptaków i zwierząt , tlenowe dla środowiska , na żywopłoty wysokie, rośliny energetyczne, gleby suche zadrzewienie
Walory ozdobne zimozielone, barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, dekoracyjne liście / igły, ozdobne pędy