Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Sosna pospolita 'Xawery'

Pinus sylvestris 'Xawery'
32,00 zł

Koszt wysyłki: 
paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Pojemnik: C2,C3

Model: Wys. 15-20cm

Pinus sylvestris 'Xawery'

Bardzo ładna i charakterystyczna odmiana, mutacja generatywna. Wyróżnia się stałą obecnością młodocianych, spłaszczonych igieł w koronie oraz lekko złotawym zabarwieniem utrzymującym się w okresie zimowym. Jest to odmiana podobna do sosny pospolitej ‘Moseri’ oraz ‘Globosa Viridis’, wyróżnia się jednak lekko kolumnową koroną w starszym wieku, dzięki czemu pozwala na inne zastosowania niż zbliżone odmiany. Roczne tempo wzrostu jest niskie, waha się w zakresie 5 – 10 cm, przyrosty zwarte, silnie ulistnione. Typową cechą tej grupy odmian jest wypuszczanie drugiego, bardzo krótkiego przyrostu rocznego praktycznie zaraz po zakończeniu pierwszego (można tutaj zauważyć również podobieństwo do sosny czarnej ‘Spielberg’). Dzięki temu na końcach normalnych przyrostów rocznych wykształcają się bardzo ładne i ozdobne miotełki, które silnie zwracają uwagę.

Do dobrego wzrostu wymaga jedynie przeciętnej gleby, choć przy okazyjnym nawożeniu urośnie dobrze także na glebach niemal jałowych. Warto zadbać o stanowisko silnie nasłonecznione, korona rozwinie się wtedy równomiernie, a roślina będzie wyjątkową ozdobą ogrodu. Nie wymaga cięcia, sama wykształca zbity, lekko kolumnowy pokrój, choć młode osobniki wykazują zazwyczaj pokrój kulisty, lekko jajowaty. W ogrodzie sprawdzi się w miejscach widocznych, może rosnąć w niewielkich klombach blisko tarasu, ścian domu czy innych elementów małej architektury. Ładnie prezentuje się na tle kory, ze względu na zmianę koloru nadaje się do wykorzystania w kompozycjach barwnych.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Sosna pospolita 'Xawery'
Twoja ocena