Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Sosna Jeffreya

Pinus jeffreyi
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30kg
Każda następna paczka zamówienia: 10 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Pinus jeffreyi

W naturze występuje w wysokich górach Kalifornii, Oregonu (USA) oraz fragmentarycznie w Meksyku. Jest sosną o stożkowatej, luźnej koronie. Dorasta do 30 m wysokości w Polsce. W wieku 10 lat osiąga 1, 5 – 2 m wysokości. Kora drzewa jest brązowa lub czerwonobrązowa, łuskowata, płytkospękana. Igły są w pęczkach po 3. Zwykle mają od 12 do 24 cm. Przy czym na pędach przewodnikowych (tj. głównych) mają do 25 cm, zaś na bocznych gałęziach około 15-18 cm. Igły opadają w 3 roku zostawiając szorstkie gałęzie. Barwa igieł jest niebieskozielona, szarozielona lub ciemnozielona. Igły są bardzo grube. Szyszki sosny Jeffreya są bardzo duże: w Polsce mają 12 – 20 cm, zaś w Ameryce nawet 37, 5 cm! Łuska nasienna w najszerszym miejscu ma 2 cm szerokości. Nasiono ma 10-12 mm szerokości, z długimi skrzydełkami 15 – 25 mm. Skrzydełka umożliwiają rozsiewanie na duże odległości za pomocą wiatru (zjawisko nazywa się anemochorią).

Uprawa: Roślina dość dobrze znosząca mrozy. Preferuje gleby lekkokwaśne, umiarkowanie wilgotne, lubi miejsca nasłonecznione.

Zastosowanie:Polecana ze względu na dekoracyjny wygląd szyszek, i długie ciemnozielone lub niebieskozielone igły barwa igieł zależy od konkretnego osobnika). Jest jedną z najpiękniejszych amerykańskich sosen. Nadaje się do ogrodów przydomowych, zieleńców i parków. Ciekawostki: Sosna Jeffreya ma pędy o zapachu wanilii, czasem cytryny, ananasa lub fiołków. Zapach wydobywa się ze złamanej gałęzi. W żywicy tej sosny znajduje się również heptan – składnik ropy naftowej.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Sosna Jeffreya
Twoja ocena