Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Kasztanowiec czerwony

Aesculus ×carnea
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników.

Aesculus ×carnea


To średniej wielkości drzewo, zrzucające liście na zimę. Może dorastać do 15 m wysokości, czyli mniej niż kasztanowiec zwyczajny. Ma również bardziej zwarty pokrój, choć i jego korona jest podobnie silnie rozgałęziona i kulisto sklepiona. Kora u młodych osobników jest brunatno-zielona, pokrytam deseniem prążków, u starszych drzew staje się ciemniejsza i bardziej chropowata. Liście praktycznie identyczne jak liście kasztanowca zwyczajnego. Dłoniaste, złożone z pięciu listków, osadzone na długich do 20 cm ogonkach liściowych. Listki mają od 8 do 12 cm długości, są szeroko klinowate, ciemnozielone i trochę szorstkie z wierzchu. Co ciekawe liście nie zmieniają kolorów jesienią tylko od razu opadają. Największym zaletą tego gatunku są jednak wyjątkowe kwiaty. Są one zebrane w bardzo liczne, długie, szerokie wiechy, przypominające kolbę. Poszczególne kwiaty są jasnoczerwone z żółtymi lub czerwonymi plamkami sygnalizacyjnymi w środku. Pojawiają się na drzewie w maju, a przekwitają i opadają w czerwcu.

Owoce w odróżnieniu do owców kasztanowca zwyczajnego są prawie pozbawione kolców i gładkie, bądź pokryte tylko nielicznymi kolcami. Są to zielone torebki zawierające zwykle od jednego do trzech jasnobrunatnych nasion. Kasztanowiec czerwony najefektowniej wygląda sadzony wzdłuż alei lub przy ulicach. Kwitnące drzewo dodaje otoczeniu żywych kolorów, a przekwitając ścieli na chodnikach lub parkowych ścieżkach, piękne czerwone dywany. Gatunek ten jest bardzo odporny na zanieczyszczenia, a także na suszę i mrozy, nie wymaga specjalnych warunków glebowych, dlatego też bardzo chętnie jest sadzony w miastach.

Więcej informacji
Typ rośliny drzewa iglaste
Pokrój wzniesiony
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Kolor owoców brązowy
Rodzaj owoców ozdobne
Pora owocowania jesień
Pora dojrzewania owoców październik, listopad
Barwa kwiatów czerwone, różowe, jasno-różowe
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia wiosna
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie do ogrodów przydomowych, ogrody orientalne, ogrody miejskie, szpalery, aleje, parki
Walory użytkowe dla ptaków i zwierząt , tlenowe dla środowiska
Walory ozdobne ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, wielobarwność, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, ozdobne pędy, przebarwiają się jesienią , obfite kolorowe kwiaty