Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Kalina koralowa

Viburnum opulus
7,00 zł

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

 

Pojemnik: C1,5

Model: Wys. 20-50 cm

Viburnum opulus

Występuje w Europie, północnej Afryce i północnej Azji. W całej Polsce pospolita w wilgotnych lasach (łęgowych i olesach) i zaroślach. Krzew wysokości do 4 metrów, często z zakorzeniającymi się gałęziami dotykającymi ziemi i powstającymi w ten sposób wtórnymi krzewami. Pędy nagie, w zimie jasnoszare. Pączki okryte 2 łuskami. Liście szerokojajowate, 3-5 klapowe, długości 5-12 cm i szerokości 3-9 cm, u nasady z 3-5 nerwami, grubo i nierównomiernie ząbkowane, z wierzchu nagie, od spodu delikatnie owłosione, w jesieni szkarłatnopurpurowe. Ogonki liściowe bruzdkowane, z kilkoma tarczowatymi gruczołkami. Kwiaty białe w płaskich podbaldachach średnicy do 10 cm, na brzegu płonne, duże, wewnątrz drobne z pręcikami i słupkami. Kwitnie w maju-czerwcu. Owoce krwistoczerwone, błyszczące, dojrzewają we wrześniu, bardzo długo utrzymują się na gałązkach (niechętnie zjadane przez ptaki), często do wiosny. Wymaga żyznych i wilgotnych gleb suchszych, nawet piaszczystych byleby dostatecznie żyznych.

Zastosowanie: dobrze rośnie w warunkach miejskich, od dawna uprawiana w parkach ze względu na bardzo dekoracyjne czerwone owoce i purpurowoczerwone liście na jesieni. Stosuje się ją również w zadrzewieniach krajobrazowych (zwłaszcza nad wodami) oraz w zieleni osiedlowej.

Ciekawostki :roślina lecznicza, Surowiec zielarski: kora, z której wykonuje się odwar lub ekstrakt. Działanie - ma właściwości rozkurczowe, uspokajające, przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne. Największe zastosowanie ma u kobiet. Łagodzi dolegliwości menstruacji. Zapobiega również poronieniom, krwawieniom związanym z klimakterium oraz kurczom nóg podczas. Stosowana musi być pod kontrolą lekarza. Zbiór i suszenie: późną jesienią lub wczesną wiosną ścina się gałązki, łuszczy korę i suszy w temp. do 50 stopni Celsjusza. Uwaga: Owoce kaliny zawierają trujące saponiny, na które wrażliwe są bydło, konie i dzieci. Objawami zatrucia u dzieci są wymioty, zawroty głowy, zaburzenia mowy, utrata przytomności, w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Owoce bardzo rzadko zjadane są przez ptaki. Z powodu zawartości trującej (jeszcze nie napisano)nie są surowcem leczniczym.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Typ gatunkowy krzewy liściaste
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Kolor owoców czerwone
Rodzaj owoców jadalne, ozdobne
Pora owocowania jesień
Pora dojrzewania owoców wrzesień, październik
Barwa kwiatów białe, beżowe, kremowe
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia późna wiosna
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
PH gleby lekko kwaśne – pH 6,1 – 6,7, obojętne pH 6,8 – 7,0, lekko zasadaowyepH 7,0 - 7,2, zasadowe pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, zieleń publiczna, parki, doniczki, rośliny do formowania
Walory użytkowe jadalne owoce nietypowe
Walory ozdobne ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, intensywny zapach, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią , obfite kolorowe kwiaty, pachnące kwiaty
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Kalina koralowa
Twoja ocena