Kalina koralowa

Viburnum opulus
7,00 zł

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Pojemnik: C1,5

Model: Wys. 20-50 cm

Viburnum opulus

Występuje w Europie, północnej Afryce i północnej Azji. W całej Polsce pospolita w wilgotnych lasach (łęgowych i olesach) i zaroślach. Krzew wysokości do 4 metrów, często z zakorzeniającymi się gałęziami dotykającymi ziemi i powstającymi w ten sposób wtórnymi krzewami. Pędy nagie, w zimie jasnoszare. Pączki okryte 2 łuskami. Liście szerokojajowate, 3-5 klapowe, długości 5-12 cm i szerokości 3-9 cm, u nasady z 3-5 nerwami, grubo i nierównomiernie ząbkowane, z wierzchu nagie, od spodu delikatnie owłosione, w jesieni szkarłatnopurpurowe. Ogonki liściowe bruzdkowane, z kilkoma tarczowatymi gruczołkami. Kwiaty białe w płaskich podbaldachach średnicy do 10 cm, na brzegu płonne, duże, wewnątrz drobne z pręcikami i słupkami. Kwitnie w maju-czerwcu. Owoce krwistoczerwone, błyszczące, dojrzewają we wrześniu, bardzo długo utrzymują się na gałązkach (niechętnie zjadane przez ptaki), często do wiosny. Wymaga żyznych i wilgotnych gleb suchszych, nawet piaszczystych byleby dostatecznie żyznych.

Zastosowanie: dobrze rośnie w warunkach miejskich, od dawna uprawiana w parkach ze względu na bardzo dekoracyjne czerwone owoce i purpurowoczerwone liście na jesieni. Stosuje się ją również w zadrzewieniach krajobrazowych (zwłaszcza nad wodami) oraz w zieleni osiedlowej.

Ciekawostki :roślina lecznicza, Surowiec zielarski: kora, z której wykonuje się odwar lub ekstrakt. Działanie - ma właściwości rozkurczowe, uspokajające, przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne. Największe zastosowanie ma u kobiet. Łagodzi dolegliwości menstruacji. Zapobiega również poronieniom, krwawieniom związanym z klimakterium oraz kurczom nóg podczas. Stosowana musi być pod kontrolą lekarza. Zbiór i suszenie: późną jesienią lub wczesną wiosną ścina się gałązki, łuszczy korę i suszy w temp. do 50 stopni Celsjusza. Uwaga: Owoce kaliny zawierają trujące saponiny, na które wrażliwe są bydło, konie i dzieci. Objawami zatrucia u dzieci są wymioty, zawroty głowy, zaburzenia mowy, utrata przytomności, w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Owoce bardzo rzadko zjadane są przez ptaki. Z powodu zawartości trującej (jeszcze nie napisano)nie są surowcem leczniczym.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Kalina koralowa
Twoja ocena