Kalina bodnantska 'Charles Lamont'

Viburnum ×bodnantense 'Charles Lamont'
14,00 zł

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Pojemnik: C1,5; C2

Model: Wys. 30-60 cm

Viburnum ×bodnantense 'Charles Lamont'

Przepiękna a zarazem niezwykła odmiana kalina bodnantskiej. Podobnie jak znana szerzej odmiana ‘Dawn’ jest to kalina, która może w sprzyjających warunkach kwitnąć w trakcie zimy. Przeważnie jednak w warunkach klimatycznych Polski wypuszcza ona pojedyncze kwiaty w cieplejszych okresach zimy a okres intensywnego kwitnienia następuje bardzo wczesną wiosną. W przypadku długiej i ciepłej jesieni może również zakwitnąć mocniej już z początkiem grudnia, co czyni ją jedną z najbardziej unikalnych roślin jakie możemy uprawiać w naszym kraju! Kwiaty są drobne, ale za to zebrane w gęste, kuliste kwiatostany.

Kwiaty mają kolor od jasno- do ciemnoróżowego i są bardzo wonne – w słoneczne dni zapach tych kwiatów jest wyczuwalny w naprawdę dużej odległości od krzewu. Wykształca kolumnowy pokrój, w młodości rośnie strzeliście i kolumnowo, z czasem rozszerza się, ale finalnie jest o wiele węższa niż kalina ‘Dawn’. Dorasta do 1, 5 – 2 metrów wysokości i 1 metra szerokości, najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, żyznych, lekko kwaśnych lub neutralnych. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, zawsze jednak warto zadbać aby kalina ta rosła w miejscu osłoniętym, zacisznym. Pozwoli to uniknąć przemarzania zarówno pędów jak i kwiatów, co zdarza się często jeśli krzew rośnie w miejscu wietrznym i jest narażony na silne obmrażanie przez suche zimowe wiatry.

W ogrodzie wspaniale wygląda wkomponowane w niższe partie klombów, gdzie będzie dobrze widoczna. Dobrze jest sadzić ją na tle ciemnej zieleni roślin takich jak cis pospolity lub inne rośliny iglaste, dzięki czemu bardzo wcześnie rozwijające się kwiaty będą doskonale widoczne na takim ciemnozielonym tle. Kalina ta jest raczej krzewem kolekcjonerskim, przeznaczonym do sadzenia w ogrodach, ponieważ ze względu na niecałkowitą mrozoodporność raczej nie sprawdzi się w zieleni miejskiej.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Kalina bodnantska 'Charles Lamont'
Twoja ocena