Zamówienia wysyłamy od poniedziałku do czwartku

Rośliny wysyłamy od poniedziałku do czwartku, aby nie utknęły w weekend na sortowni.

Zdecydowana większość naszych paczek dociera już następnego dnia po nadaniu.

Jodła grecka (Abies cephalonica)

Jest jednym z najpiękniejszych drzew Grecji. Rośnie w górach półwyspu Peloponez i wyspie Kefalinia, na wysokości 800 – 1700 m n. p. m. razem z kasztanami jadalnymi i bukami wschodnimi. Ma wspaniałą szerokostożkową koronę sięgającą aż do samej ziemi. Co ciekawe, pień nie ogałaca się nawet u starych drzew. Gałęzie są grube, mocne, zaś młode pędy są nagie, sztywne, bladobrązowe. Pączki są ożywicowane, jajowate, brązowe (1,2-1,6 mm). Igły jodły greckiej są 2-3 mm szerokie, długości 15-35 mm, ostrozakończone, umocowane na szerokiej stopce. Z wierzchu igły są ciemnozielone, połyskujące z małym rowkiem, zaś od spodu są pokryte bladozielonymi pasami. Igły są promieniście rozmieszczone na gałęzi. Szyszki są cylindryczne, o grubości 3,5-5 cm i długości 12-20 cm. W młodości zielonobrązowe, po dojrzeniu zamszowobrązowe. W Polsce Zachodniej roślina w pełni zaaklimatyzowana. W Polsce osiąga 1-1,5 m w ciągu 10 lat.

Jodła grecka stosunkowo dobrze znosi mrozy do minus 29 stopni Celsjusza. Należy jednak okrywać na zimę młode drzewka, które są bardziej wrażliwe na mróz. Wymaga miejsca zacienionego lub półcienistego. Nawet jak przemarznie to szybko się regeneruje wypuszczając nowe igły. Dobrze znosi suszę i upały. W Wielkopolsce hodowana już od 1824r. Te wspaniałe drzewo ma gałęzie od samej ziemi przez całe życie, dlatego polecane jest do nasadzeń pojedynczych i grupowych w większych ogrodach, parkach, zieleńcach.

Ciekawostki: Kiedyś drzewo stosowano do konstruowania drewnianych budowli. Jest jednym z najsłabiej zbadanych drzew Europy.

Pokaż mniej
Filtruj produkty

Produkty 3

na stronę
Ustaw kierunek malejący
 1. Jodła grecka 'Barabit's Gold'

  Abies cephalonica 'Barabit's Gold'
  42,00 zł
  dostępny
 2. Jodła grecka 'Meyers Dwarf'

  Abies cephalonica 'Meyer's Dwarf'
  42,00 zł
  dostępny
 3. Jodła grecka

  Abies cephalonica
  sadzonki ukorzeniane
  niedostępny

Produkty 3

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Copyright © 2006 – 2021 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko