Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Przedsprzedaż drzew i krzewów owocowych rozpoczęta

Twoje zamówienie wyślemy po 6 października 2022 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony jest od pogody i kolejności zamówień).
Pozostałe rośliny wysyłamy na bieżąco w ciągu 1-2 dni od poniedziałku do czwartku.

Jodła hiszpańska (Abies Pinsapo)

Bardzo oryginalna jodła o grubych, rozmieszczonych promieniście na pędach igłach - niepodobna do innych jodeł. Jeszcze mało znana, ale przepiękna, w polskich ogrodach jest rzadko spotykanym rarytasem. Ze względu na nieregularny pokrój i niezbyt duże rozmiary, chętnie wykorzystywane także w ogrodach japońskich. 

Wiecznie zielone drzewo iglaste, pochodzące z południowej Hiszpanii i Maroka. W naszym klimacie drzewo dorasta do 12-15 m wysokości i to po kilkudziesięciu latach. Ma bardzo głęboki system korzeniowy. W młodości ma wąskostożkową koronę, która z czasem staje się bardziej nieregularna. U dojrzałych drzew gałęzie są rozmieszczone poziomo. Drzewo rozgałęzia się od samej ziemi, aż do wierzchołka. Kora jest ciemnoszara, z czasem staje się podłużnie spękana, szorstka i łuszcząca się. Pąki są jajowate, tępozakończone, żywiczne.  Igły sztywne, grube, płaskie i zakrzywione, ciemnozielone z dwoma jasnymi paskami od spodu, na gałęziach są rozmieszczone promieniście. Utrzymują się aż 11 – 13 lat na gałęzi. Kwitnie w kwietniu i maju, zaś szyszkuje w wrześniu i październiku. Szyszki cylindryczne, z łagodnym wierzchołkiem, ustawione pionowo do góry, fioletowe, po dojrzeniu brązowe.

W hiszpańskich górach, skąd pochodzi jodła hiszpańska, panują warunki zbliżone do klimatu umiarkowanego. Lata są ciepłe, ale nie tak gorące jak nad Morzem Śródziemnym. Wiosną i jesienią są częste mgły, zaś zimą jest dość mroźnie. Jedynie duże opady są wiosną a nie jesienią – jak u nas. Jodła hiszpańska preferuje zacienione miejsca, ale w słonecznych także może rosnąć. Jest tolerancyjna co do gleby – poradzi sobie na każdej glebie ogrodowej. 

Ciekawostki: Jodłę hiszpańską botanicy odkryli bardzo późno – jak na europejskie drzewo. Odkrył je Szwajcar Pierre Edmond Boissier, około 1838r. , które opisał w książce „Voyage botanique dans le Midi de l´Espagne” (Podróż botaniczna po południowej Hiszpanii).

Pokaż mniej
Filtruj produkty

Produkty 8

na stronę
Ustaw kierunek malejący
 1. Jodła hiszpańska 'Aurea'
  Abies pinsapo 'Aurea'
  szczepienie
  56,00 zł
  Dostępny
 2. Jodła hiszpańska 'Fastigiata'
  Abies pinsapo 'Fastigiata'
  szczepienie
  44,00 zł
  Dostępny
 3. Jodła hiszpańska
  Abies pinsapo
  szczepienie
  44,00 zł
  W produkcji
 4. Jodła hiszpańska 'Glauca'
  Abies pinsapo 'Glauca'
  szczepienie
  42,00 zł
  W produkcji
 5. Jodła hiszpańska 'Tazaotana'
  Abies pinsapo 'Tazaotana'
  49,00 zł
  W produkcji
 6. Jodła hiszpańska 'Horstmann'
  Abies pinsapo 'Horstmann'
  szczepienie
  42,00 zł
  Wyprzedane
 7. Jodła hiszpańska 'Kelleris'
  Abies pinsapo 'Kelleris'
  44,00 zł
  Wyprzedane
 8. Jodła hiszpańska 'Pendula'
  Abies pinsapo 'Pendula'
  42,00 zł
  Wyprzedane

Produkty 8

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko