Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Głóg włoski

Crataegus azarolus
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 
paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Crataegus azarolus


Głóg ten jest charakterystyczny dla obszaru śródziemnomorskiego, rośnie tam na niezbyt urodzajnych glebach o stosunkowo niskiej wilgotności. Ze względu na duże, słodkie i soczyste owoce jest często uprawiany, a same owoce powszechnie można spotkać na targach, sprzedawane na wagę. Wrażenie może robić wielkość owoców – nierzadko dochodzi, a nawet przekracza ona 2, 5 - 3 cm średnicy, przez co głóg ten w rejonie swego występowania nazywany jest śródziemnomorską nieszpułką. Owoce, tak jak drzewa z których pochodzą różnią się między sobą nieznacznie, wykazując się różnymi odcieniami skórki, różnym poziomem soczystości. Najlepszej jakości owoce uzyskać można na stanowiskach lekko wilgotnych, a jednocześnie bardzo słonecznych i ciepłych. Drzewa uprawiane w klimatach chłodniejszych powinny być sadzone właśnie w takich miejscach, w przeciwnym razie owoce mogą być niezbyt słodkie, nawet w pełni dojrzenia.

Samo drzewko, a najczęściej raczej niewielki krzew może osiągać do 2 – 3 metrów wysokości, charakterystyczna jest gęsta, silnie rozkrzewiona korona, której podstawa sięga często gruntu. W warunkach większej wilgotności, rosnące w większym zwarciu rośliny mogą jednak wykształcać piękny, drzewiasty pokrój z przysadzistym pniem, na którym osadzona jest niewielka korona. Mimo, iż gatunek ten jest typowy dla cieplejszych regionów (w krajach arabskich gatunek ten nazywany jest głogiem pospolitym!), jest on wystarczająco mrozoodporny aby sadzić go na terenie całego kraju. Świetnie spisuje się na wszelkich nieprzyjaznych stanowiskach, a nieco lepsza gleba pozwoli na bujniejszy wzrost oraz lepsze plonowanie. Roślinę tę traktować należy tradycyjnie w pierwszej kolejności jako drzewo owocowe, choć duże owoce o często ciekawym kolorze (zdarzają się drzewa owocujące na różowo oraz bladożółto) świetnie sprawdzą się w roli ozdoby. W mniejszych ogrodach głóg ten może rosnąć nawet jako soliter, w większych warto posadzić grupę 3 – 5 sztuk tego gatunku aby zwielokrotnić efekt. Ze względu na dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza oraz gleby głóg ten może z powodzeniem rosnąć na terenie nawet dużych miast.


Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Głóg włoski
Twoja ocena