Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Dereń rozłogowy (Cornus sericea)

Dereń rozłogowy (Cornus sericea) pochodzi z Ameryki Północnej i jest bardzo podobny do popularnego w Polsce derenia białego (Cornus alba).  Jest niewymagający i wyróżnia się piękną kolorystyką pędów, zwłaszcza młodych. 

Jak wygląda dereń rozłogowy?

Gatunek dorasta do 2,5-3 m wysokości i szybko rozrasta się na boki, tworząc okazałe kępy, a nawet zarośla. Cechą charakterystyczną są czerwono zabarwione pędy, które jesienią i zimą zyskują na intensywności koloru, dzięki czemu dereń rozłogowy jest szczególnie ozdobny w okresie bezlistnym. Liście zielone, z wyraźnie widocznym równoległym ożyłkowaniem. Kwiaty białe lub kremowe, drobne, zebrane w płaskie baldachy, rozkwitają pod koniec maja. Owoce mają postać białych pestkowców, dojrzewają latem.
Dereń rozłogowy jako gatunek jest rzadko spotykany w polskich szkółkach. Jest gatunkiem inwazyjnym, łatwo się rozprzestrzenia i ma negatywny wpływ na rodzimą florę, dlatego nie należy go sadzić w lasach i w ich sąsiedztwie oraz w terenach poza zamkniętymi ogrodami. 
Dużą popularnością cieszą się natomiast liczne odmiany derenia rozłogowego, wyróżniające się jeszcze bardziej atrakcyjnym kolorem pędów, oryginalnym zabarwieniem liści albo karłowym wzrostem i ciekawym pokrojem. Do najciekawszych odmian należą: ‘Kelseyi’, ‘Kelsey’s Gold’, ‘Flaviramea, ‘White Gold’, ‘Cardinal’ czy ‘Budd’s Yellow’. Karłowe odmian, jak ‘Kelsey’s Gold’ i ‘Kelseyi’ są także dostępne w formie szczepionej na pniu, tworząc oryginalną i pożądaną postać piennego, kulistego drzewka. 

Jakie wymagania ma dereń rozłogowy?

Dereń rozłogowy jest bardzo łatwy w uprawie i charakteryzuje się niskimi wymaganiami środowiskowymi. Może być z powodzeniem uprawiany na praktycznie każdej glebie, nieco gorzej rośnie tylko na podłożach bardzo suchych. Jest wysoce mrozoodporny i niewrażliwy na zanieczyszczenia powietrza i gleby. Należy go sadzić na stanowisku słonecznym lub półcienistym.

Cięcie derenia rozłogowego

Najpiękniejszy zimowy kolor mają młode, tegoroczne pędy derenia rozłogowego. Kora starszych gałęzi ma mniej intensywny kolor, a dodatkowo pojawiają się na niej duże, szare pęknięcia i skorkowacenia. Dlatego wskazane jest regularne, coroczne przycinanie krzewów. Rośliny rosnące pojedynczo lub w grupach dobrze jest przycinać mocno, nawet na wysokość 30-50 cm. Taki sposób prowadzenia będzie sprzyjał wypuszczaniu dużych ilości młodych pędów.
Dereń rozłogowy prowadzony w formie szpaleru także powinien być regularnie przycinany.
Cięcia nie wymagają karłowe odmiany derenia rozłogowego, które same się zagęszczają i trzymają zwarty pokrój.

Jakie zastosowanie ma dereń rozłogowy?

Dereń rozłogowy, a zwłaszcza jego odmiany ozdobne, znajduje zastosowanie w ogrodach zakładanych według różnych stylów, w tym w ogrodach rustykalnych. Świetnie sprawdza się w roli nieformowanych, naturalnych żywopłotów i szpalerów, które dzięki pięknie wybarwionym pędom są bardzo ozdobne także w okresie bezlistnym. Jest niezastąpiony w miastach.
Karłowe odmiany derenia rozłogowego są doskonałym materiałem na obwódki i niskie żywopłoty, a także do nasadzeń w ogrodach skalnych i jako element ożywiający kolekcję miniaturowych iglaków. Mogą być także uprawiane w pojemnikach. Egzemplarze szczepione na wysokim pniu szczególnie ładnie prezentują się w mini-ogrodach, jako namiastka drzew. 

Jakie są najpopularniejsze odmiany derenia rozłogowego?

Dereń rozłogowy ‘Kelsey’s Gold’ o intensywnie żółtym kolorze liści. Tworzy zwarte kępy do średnicy 50 cm. Szczepiony nisko lub na wyższym pniu. Rarytas!
Dereń rozłogowy ‘Kelseyi’ - kulista miniatura dorastająca do 75 cm średnicy, o liściach jasnozielonych, a jesienią pomarańczowych. 
Dereń rozłogowy ‘Flaviramea’ wyróżnia się intensywnie żółtym zabarwieniem pędów. Dorasta do 2 m wysokości. 
Dereń rozłogowy ‘White Gold’ - odmiana o dwubarwnych i pięknie przebarwiających się liściach oraz pomarańczowożółtych pędach. Dorasta do 2,5 m.
Dereń rozłogowy ‘Budd’s Yellow’ charakteryzuje się żółtym kolorem zimowych pędów
Dereń rozłogowy ‘Cardinal’ wyróżnia się pomarańczowo-czerwonym kolorem pędów. Dorasta do 2-2,5 m wysokości
Dereń rozłogowy ‘Baileyi’ dorasta do 2-3 m wysokości, pędy zimą zyskują kolor jaskrawoczerwony. 
Dereń rozłogowy ‘Hedgerow’s Gold’ ma liście dwubarwne, zielono-żółte i pędy zabarwione zimą na czerwono

Czy warto sadzić dereń rozłogowy?

Dereń rozłogowy, a zwłaszcza jego odmiany, są interesującym dodatkiem do każdego ogrodu. Świetnie sprawdzi się w formie żywopłotu lub grupy krzewów, poprzez dobór odmian o różnym kolorze pędów można stworzyć barwną, zimową kompozycję, która będzie kolorami ożywiać smutny, uśpiony ogród. 
Na szczególną uwagę zasługują karłowe odmiany derenia rozłogowego. Polecamy je szczególnie na rabaty i do ogrodów skalnych, a także na obwódki. Chociaż jesienią tracą liście, dzięki gąszczowi cieniutkich, barwnych gałązek robią one duże wrażenie także w czasie zimy. 

 

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 12

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Dereń rozłogowy 'Kelseyi'

  Cornus sericea
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  17,99 zł
  Dostępny
 2. Dereń rozłogowy 'White Gold'

  Cornus sericea
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  22,95 zł
  Dostępny
 3. Dereń rozłogowy 'Hedgerow's Gold'

  Cornus sericea
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  19,95 zł
  Dostępny
 4. Dereń rozłogowy 'Baileyi'

  Cornus sericea
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  19,95 zł
  Dostępny
 5. Dereń rozłogowy 'Flaviramea'

  Cornus sericea
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  19,95 zł
  Dostępny
 6. Dereń rozłogowy 'Cardinal'

  Cornus sericea
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  22,95 zł
  Dostępny
 7. Dereń rozłogowy 'Kelseyi' - pienny

  Cornus sericea
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  51,95 zł
  Dostępny
 8. Dereń rozłogowy 'Kelsey's Gold' - niski

  Cornus sericea
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  44,90 zł
  Dostępny
 9. Dereń rozłogowy 'Budd's Yellow'

  Cornus sericea
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  17,95 zł
  Dostępny
 10. Dereń rozłogowy 'Silver and Gold'

  Cornus sericea
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  51,95 zł
  Wyprzedane
 11. Dereń rozłogowy podg. zachodni

  Cornus sericea
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  15,99 zł
  Wyprzedane
 12. Dereń rozłogowy

  Cornus sericea
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 12

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko