Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Cyprysowiec Leylanda

Cyprysowiec Leylanda jest mieszańcem międzyrodzajowym, powstałym ze skrzyżowania cyprysika nutkajskiego Chamaecyparis nootkatensis i cyprysa wielkoowocowego Cupressus macrocarpa. Po raz pierwszy został wyhodowany w 1888 r. w Wielkiej Brytanii przez C. J. Leylanda. W późniejszych latach jeszcze kilkukrotnie udawało się skrzyżować gatunki macierzyste, uzyskując rośliny podobne, ale nie identyczne, dlatego obecnie można spotkać cyprysowce, które nieco różnią się od siebie.

Jest to szybko rosnące drzewo, po dziesięciu latach osiąga nawet 4 m wysokości, dorosłe dorastają do 20 m. Młode cyprysowce charakteryzują się luźnym pokrojem, starsze nieco się zagęszczają. Przybiera kształt wąskiego stożka lub szerokiej kolumny, o lekko przewieszających się pędach. Igły zielonoszare.

Nie ma dużych wymagań siedliskowych, może rosnąć na niemal każdej glebie ogrodowej, preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Niestety, nie jest w pełni mrozoodporny, zatem w chłodniejszych rejonach jego uprawa bywa zawodna.  Szczególnie wrażliwe na mróz są młode rośliny, starsze lepiej znoszą niskie temperatury. Cyprysowiec Leylanda w zachodniej Europie jest bardzo często sadzony w formie żywopłotów i bardzo dobrze się w tej roli sprawdza. W Polsce, ze względu na ryzyko uszkodzeń mrozowych, polecany jest raczej jako soliter.

Filtruj produkty
Opcje zakupów
Dostępność

Produkty 6

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 6

Ustaw kierunek malejący
na stronę