Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Cedrzyniec kalifornijski 'Aureovariegata'

Calocedrus decurrens 'Aureovariegata'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Calocedrus decurrens 'Aureovariegata'


Cedrzyniec uchodzi, nie do końca słusznie, za roślinę trudną do utrzymania w warunkach klimatycznych Polski. W tym miejscu prezentujemy Państwu odmianę złoto-pstrą tego drzewa, ‘Aureovariegata’. Rośnie ona nieco wolniej od gatunku, dłużej również utrzymuje pokrój krzewiasty, ale w dłuższej perspektywie czasowej formuje piękną szeroko stożkowatą koronę, osadzoną na pojedynczym, silnym pniu. Cedrzyniec w tej odmianie robi o wiele większe wrażenie od innych pstrych iglaków, w tym żywotników, za sprawą swoistego, łopatkowatego ułożenia igieł na pędach. Dzięki temu fragmenty wybarwione na kolor cytrynowy są doskonale widoczne na żywej zieleni pozostałych pędów.

Cedrzyńce nie mają wysokich wymagań co do żyzności gleby, w której rosną. Bardziej niż żyzność liczy się stała, umiarkowana wilgotność podłoża oraz delikatnie kwaśny odczyn. Stanowiska słoneczne lub półcieniste to idealne miejsce dla tego drzewka. Nie jest prawdą, że jest to gatunek bardzo wrażliwy na mrozy, ponieważ znane są osobniki rosnące zarówno w placówkach naukowych, jak i w prywatnych ogrodach w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce, gdzie nie cierpią nawet od srogich mrozów. Nie mniej jednak młode okazy, szczególnie poniżej 1 metra wysokości zalecamy okrywać włókniną na zimę, a przy sadzeniu radzimy unikać miejsc bardzo wietrznych. W ogrodzie cedrzyńce mogą z powodzeniem zastępować żywotniki, mogą także tworzyć bardzo ładne, naturalistyczne grupy wraz z żywotnikiem olbrzymim, cisem czy kryptomerią. Cedrzyniec może bardzo dobrze rozwijać się wśród rzadkich zadrzewień starych sosen, w środowiskach gdzie stale panuje lekkie zacienienie.


Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki 2.0000
Pokrój wzniesiony-stożkowaty
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 3m do 4m
Docelowa wysokość od 5m do 10m
Pochodzenie brak info
Barwa liści / igieł zielone
Odporność na mrozy ograniczona
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, parki
Walory ozdobne zimozielone, barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, dekoracyjne liście / igły, ozdobne pędy, ozdobne szyszki