Bez koralowy 'Sutherland Gold'

Sambucus racemosa 'Sutherland Gold'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Sambucus racemosa 'Sutherland Gold'

Odmiana złotolistna, dodatkowo charakteryzuje się liśćmi głęboko powcinanymi. Rośnie w formie dużego krzewu lub niewysokiego drzewka, może osiągać do 3 – 4 metrów wysokości. W młodości rośnie bardzo dynamicznie, wykształca kilka głównych pędów, które rosną pionowo w górę, po czym w kolejnych sezonach zagęszcza się i osiąga typowy dla siebie pokrój. Młode rośliny mają zazwyczaj pokrój lekko piramidalny, starsze egzemplarze kopulasty, lekko kolumnowy. Największa ozdoba tej odmiany to bez wątpienia liście – głęboko powcinane a do tego cytrynowożółte! Jest to bez wątpienia jedna z ciekawszych odmian bzu koralowego, powszechnie dostępna w handlu.

Kwitnie typowo dla gatunku, latem w miejscu kwiatów pojawiają się również typowe, czerwone owoce, zebrane w duże owocostany, które ładnie kontrastują z kolorem ulistnienia. Wymaga gleb żyznych lub średnio żyznych, głębokich, zdrenowanych i stale umiarkowanie wilgotnych. Stanowisko słoneczne lub lekko zacienione – w przypadku wystąpienia wielu dni upalnych, bardzo słonecznych, może dojść do poparzeń liści tego bzu, ale zdarza się to nieczęsto. Kolor liści wiosną nie jest zbyt intensywny, dopiero większa ilość słonecznych dni powoduje wybarwianie się na kolor cytrynowożółty.

W ogrodzie świetnie nadaje się do sadzenia w klombach, na tle ciemnej zieleni innych roślin, gdzie będzie dobrze widoczny. Świetnie sprawdza się również sadzony w zakątkach, gdzie dominuje już ciemna zieleń roślin na przykład iglastych, pełni wtedy funkcję rozjaśniającą, dodaje życia takiemu miejscu. Bez ten jest całkowicie mrozoodporny i nie ma potrzeby okrywania go na zimę. W celu szybszego zagęszczenia można roślinę ciąć. Przycinanie zaleca się również w celu odmładzania krzewu – młode i silne przyrosty wybarwiają się znacznie intensywniej niż krótkie przyrosty na wyrośniętym już egzemplarzu.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Bez koralowy 'Sutherland Gold'
Twoja ocena