Sumak octowiec 'Dissecta'

Rhus typhina 'Dissecta'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Rhus typhina'Dissecta' synonimy łac. : Rhus typhina 'Laciniata'

Ciekawe, niewymagające drzewo o parasolowatej koronie i pierzastych, dużych „palmowych” liściach. Liście są 20 – 40 cm duże, zbudowane z 10 – 26 listków. Listki są jajowatolancentowate, piłkowane, praktycznie bez ogonków. Pędy są owłosione na brązowo, grube. Jest rośliną dwupienną: kwiaty męskie są zielone, wiechowate, osadzone na szczytach pędów, zaś kwiaty żeńskie są gęste, kolbowate. Owoce są dekoracyjne – wyglądają jak różowe, zbite kolby długości nawet kilkunastu centymetrów. Odmiana 'Dissecta' jest strzępolistna tzn. ma delikatne, wąskie listki, pierzastopowycinane. Nadaje to im wygląd liścia paproci. Jest odmianą wolno rosnącą dorastającą tylko do 3 m wysokości. Jesienią przebarwia się na szkarłatnoczerwono lub pomarańczowo.

Uprawa i zastosowanie: Drzewko jest bardzo wytrzymałe na mrozy i susze. Potrafi rosnąć nawet na ubogim, piaszczystym lub kamienistym podłożu, hałdach, zasolonych glebach przydrożnych i nadmorskich. Lubi pełne nasłonecznienie – w cieniu przestaje szybko rosnąć. Wytrzymały na zanieczyszczenia miejskie. Odmiana polecana jest nie tylko do parków, ale również na prywatne posesje ze względu na mały wzrost i znacznie piękniejsze liście niż u formy dzikiej – popularnej w polskich ogrodach.

Ciekawostki: Dzika forma sumaka octowca rośnie na suchych, kamienistych glebach Kanady i USA. Stosuje się ją do zadrzewiania hałd i innych terenów poprzemysłowych, gdzie jako jedno z nielicznych drzew daje sobie radę.