Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Topola balsamiczna

Populus tacamahaca
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Populus tacamahaca


Piękne, wysokie drzewo, dorastające w naszym klimacie do 30m wysokości, o smukłym, regularnym pokroju i długim, prostym pniu. Korona ma zwykle kształt jajowaty lub eliptyczny, a pędy boczne wyrastają już dość nisko nad ziemią. Naturalnie topole balsamiczne porastają bardzo licznie północne tereny USA oraz Kanadę, skąd pochodzą. W tamtejszym klimacie są to ogromne drzewa, sięgające nawet 60m wysokości! U nas gatunek ten bardzo dobrze się zaklimatyzował i obecnie jest sadzony bardzo często jako drzewo przyuliczne oraz element zieleni miejskiej, szczególnie, że jest doskonale przystosowany do niskich temperatur.

Charakteryzuje się szaro-białą korą, która jest dość mocno spękana. Młode pędy są jednak zupełnie gładkie. Liście tego gatunku są, jak na topole, niezwykle duże, jajowate i spiczaste i cechują się bardzo silnym, balsamicznym zapachem, który przy lekkim wietrze wyczuwany jest już z pewnej odległości. Dojrzałe liście są grube i skórzaste, z wierzchu ciemnozielone, a od spodu białe, woskowane. Kwiaty pojawiają się na drzewie wczesną wiosną jeszcze przed rozwojem liści. Są bardzo drobne, zebrane w zwisające kwiatostany, czerwone-męskie i zielonkawe-żeńskie. Okres owocowania topoli balsamicznej bardzo łatwo zauważyć, gdyż nasiona są rozsiewane przez wiatr w postaci miękkiego, białego puchu o konsystencji waty.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Waga sadzonki [kg] 1.8000
Pokrój wzniesiony-stożkowaty
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, aleje, parki, rekultywacje biologiczne, rosnące pojedyńczo (soliter), nasadzenia naturalistycze
Rodzaj gleby piaszczysta, gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby kwaśne: pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu bardzo szybkie
Pochodzenie brak info
Barwa kwiatów białe, beżowe, kremowe
Intensywność zapachu kwiatów bez zapachu
Barwa liści / igieł zielone
Zapotrzebowanie na wodę niskie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe tlenowe dla środowiska , na żywopłoty wysokie, gleby suche zadrzewienie
Walory ozdobne błyszczące liście, dekoracyjne liście / igły, przebarwiają się jesienią