Sezon rozpoczęty! Rośliny wysyłamy w 3 dni robocze :)

Parocja perska - Parrotia persica

Pochodzący z zachodniej Azji gatunek spokrewniony z oczarem, ozdobny przede wszystkim z liści, które najbardziej atrakcyjne są jesienią, kiedy przebarwiają się na niesamowite kolory.

Jak wygląda parocja?

W naturze parocja jest wolno rosnącym drzewem, które po wielu latach może osiągnąć kilkanaście metrów wysokości. W Polsce jej rozmiary raczej nie przekroczą kilku metrów. Najczęściej rośnie w formie krzewu lub nisko rozgałęziającego się drzewa. Jej liście są odwrotnie jajowate, dość duże, skórzaste i błyszczące, ciemnozielone. Jesienią parocja spektakularnie przebarwia się w odcienie żółci, pomarańczu, czerwieni, a nawet fioletu, tworząc niesamowite, barwne widowisko.
Podobnie jak oczar, parocja kwitnie zimą lub na przedwiościu, ale jej kwiaty są pozbawione płatków i nie mają wartości dekoracyjnej.

Jakie wymagania ma parocja?

Parocja najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, żyznych i próchnicznych. W odróżnieniu od oczaru, toleruje, a nawet preferuje gleby wapienne, o odczynie zasadowym. Starsze rośliny są wystarczająco mrozoodporne, ale młode mogą być uszkadzane w czasie zimy, dlatego należy wybrać im stanowisko zaciszne, a jeśli to niemożliwe - zabezpieczyć w czasie kilku pierwszych zim. Należy unikać sadzenia parocji w cieniu, ponieważ wówczas będzie gorzej rosnąć, a jesienne przebarwienia liści będą znacznie słabsze.

Jakie jest zastosowanie parocji?

Posadzona w ogrodzie przydomowym lub parku parocja będzie ładnym uzupełnieniem każdego założenia w czasie wiosny i lata, a jesienią z pewnością stanie się największą atrakcją kompozycji, a być może nawet całego ogrodu. Bardzo dobrze wyróżnia się zarówno na tle zimozielonych drzew i krzewów, jak i wśród gubiących liście krzewów liściastych.

Czy warto sadzić parocję?

Parocję polecamy przede wszystkim jesieniofilom, wielbicielom ciepłych, ale jaskrawych jesiennych kolorów. Dzięki błyszczącym liściom parocja jest ozdobna przez cały sezon, ale w swojej jesiennej odsłonie nikogo nie pozostawi obojętnym na swoją urodę.

Ciekawostka:
Twarde drewno, którym charakteryzuje się parocja, było wykorzystywane do produkcji narzędzi, które zwykle wykonuje się z drewna. Dlatego też gatunek był nazywany “żelaznym drzewem”.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Parocja perska 'Persian Spire'

  Parrotia persica
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  64,99 zł
  Wyprzedane

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko