Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Nandina domestica

Nandina domowa (Nandina domestica) jest także znana pod nazwą niebiański bambus. Roślina pochodzi z Azji, ale uprawiana jest niemal we wszystkich ciepłych rejonach świata jako roślina ozdobna. W Polsce jeszcze mało znana, ale zdecydowanie warta uwagi.

Jak wygląda nandina?

Jest to krzew dorastający do 2,5 m wysokości, z wyglądu przypominający kępę źdźbeł bambusa, ponieważ jego pędy wyrastają gęsto obok siebie i rosną pionowo, niemal bez rozgałęzień. Liście dwu- lub trzykrotnie złożone, z wąskimi listkami, dodają roślinie lekkości. Dorosłe liście mają kolor zielony, ale mimo to można nandinę uznać za krzew o liściach barwnych, ponieważ na intensywnie czerwony kolor są zabarwione liście najmłodsze, natomiast już od połowy lata wszystkie liście zaczynają się przebarwiać jesiennie, znów zyskując jaskrawe kolory. Intensywne jesienne barwy błyszczących liści nandiny to jeden z piękniejszych widoków w ogrodzie!
W ciepłym klimacie nandina jest krzewem zimozielonym, w Polsce pod wpływem niskich temperatur zrzuca liście.

Jak kwitnie nandina?

Kwiaty nandiny są drobne, ale bardzo liczne i zebrane w kwiatostany, które znajdują się na szczytach pędów i wyglądają bardzo efektownie. Mają kolor biały i powabnie pachną. Nandina kwitnie późną wiosną, zwykle od połowy maja. Nadzwyczaj atrakcyjnie wyglądają także owoce nandiny, które mają postać czerwonych, błyszczących jagód. Owoce mogą pozostawać na krzewie długo, nawet do wiosny.
Pod ciężarem kwiatostanów i owoców wyprostowane wcześniej pędy przechylają się łukowato, zmieniając znacząco ogólny wygląd krzewu.

Jakie wymagania ma nandina?

Nandina to roślina środowisk wilgotnych, więc najlepiej rośnie na glebach dobrze nawodnionych, a nawet okresowo zalewanych. Toleruje jednak także okresowe przesychanie gleby. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu, ale na stanowiskach cienistych liście się bardzo słabo przebarwiają, zatem roślina traci jeden ze swoich najważniejszych atutów. Należy ją sadzić w miejscach osłoniętych, gdzie powinna bez problemu przezimować. Młode rośliny warto zabezpieczać, okrywając przede wszystkim przyziemną część krzewu. Starsze rośliny są odporniejsze, a w razie przemarznięcia łatwo odrastają od korzeni. 

Jakie jest zastosowanie nandiny?

Nandina jest krzewem, który sprawia wrażenie egzotycznego, ale z powodzeniem może być uprawiany w polskich ogrodach. Najpiękniej prezentuje się nad strumykami i oczkami wodnymi, może także stworzyć malownicze zarośla. Szczególnie polecamy ją do ogrodów w stylu japońskim oraz w stylu współczesnym, także do uprawy w dużych donicach. 

Odmiany nandiny:

Nandina domowa ‘Gulf Stream’ - pięknie wybarwiająca się odmiana, dorastająca do 100-120 cm wysokości

Nandina domowa ‘Fire Power’ - odmiana karłowa, osiągająca jedynie 60-80 cm wysokości

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 4

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Nandina domestica

  Nandina domestica
  roślina z siewu
  Ocena:
  100%
  29,99 zł
  Dostępny
 2. Nandina domowa 'Fire Power'

  Nandina domestica
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  34,90 zł
  Wyprzedane
 3. Nandina domowa 'Gulf Stream'

  Nandina domestica
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  34,90 zł
  Wyprzedane
 4. Nandina domestica 'Heiliger Bambus'

  Nandina domestica
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 4

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko