Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Kalina biała

Viburnum cassinoides
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników.

Viburnum cassinoides


Ta piękna odmiana kaliny charakteryzuje się dużymi i bardzo wonnymi kwiatostanami. Rośnie jako krzew, dosyć gęsty i rozkrzewiony już u samej podstawy. Zazwyczaj, jeśli niecięta, kalina ta wykształca pokrój kulisty lub jajowaty, roślinę można jednak delikatnie formować, a co parę sezonów lekko odmładzać poprzez bardziej radykalne cięcie. Jest jedną z najwcześniej kwitnących kalin, kwiaty w pełni okazałości możemy na tym krzewie podziwiać już na samym początku maja, a nawet pod koniec kwietnia!

Kwiaty przed otworzeniem się w pełni są różowe (taki kolor mają okrywy kwiatów), po rozwinięciu się w pełni kwiaty są śnieżnobiałe, zebrane w kwiatostany przekraczające 10 cm średnicy i przypominające duże, białe pompony. Kwiaty mają także ogromną zaletę, znaną zresztą z przykładów innych kalin, a mianowicie bardzo przyjemny i intensywny zapach, który roztacza się w bezwietrzne i słoneczne dni w dużym promieniu od samej rośliny. Jesienią ta odmiana również ma coś do zaoferowania – jej duże i błyszczące, ciemnozielone przez większość sezonu zaczynają przebarwiać się na kolory od jasno pomarańczowego przez zdecydowaną czerwień do ciemnej purpury. Jest to typowe dla odmian kalin z gatunku V. burkwoodi, że ich jesienne przebarwienie ulistnienia wzbudza podziw u każdego, nawet u osób mało wrażliwych na piękno roślin!

W ogrodzie może rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i miejscu półcienistym. Zdarzają się okazy rosnące bardzo ładnie w pełnym zacienieniu, jednak takie stanowisko negatywnie wpływa na ilość kwiatów oraz uniemożliwia uzyskanie ładnych jesiennych barw. Gleba dla tej kaliny powinna być przepuszczalna, żyzna, o odczynie od lekko kwaśnego do neutralnego – słabo rośnie na glebach wapiennych. Posadzona w miejscu osłoniętym od mroźnych wiatrów może być rośliną zimozieloną. W ogrodzie najlepiej komponuje się jako element klombów, w miejscach osłoniętych od wiatrów, które to mogą rozwiewać piękną woń kwiatów tej kaliny.

Więcej informacji
Typ rośliny krzewy liściaste
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Kolor owoców czerwone
Rodzaj owoców ozdobne
Barwa kwiatów białe, beżowe, kremowe
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia późna wiosna
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie do ogrodów przydomowych, ogrody miejskie, zieleń publiczna, parki, doniczki, rośliny do formowania
Walory ozdobne ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, intensywny zapach, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią , obfite kolorowe kwiaty, pachnące kwiaty