Jarząb brekinia (brzęk)

Sorbus torminalis
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Sorbus torminalis

Pochodzi z Europy, Azji Mniejszej, Kaukazu. Największy z jarzębów występujących w Polsce, podlega w całej Polsce ochronie gatunkowej / osiąga wysokość ok 20 m i 152 cm obwodu pnia. Korę ma ciemną i popękaną. Liście jajowate, długości do 10 cm, z 3-5 ostrymi, piłkowatymi klapami. Kwiaty białe, zebrane w baldachogrona do 12 cm średnicy. Owoce elipsoidalne do 1, 5 cm długości, brunatne i jasno nakrapiane. Dojrzewają w październiku i listopadzie. Owoce jarzęba brekini są jadalne, smaczne dojrzałe nadające sie do spożycia bezpośredniego jak i przetworów, nalewek. Brekinia jest u nas rzadko spotykana w lasach można ją jedynie spotkać na stanowiskach reliktowych szczególnie na gruntach wapiennych, zasadowych w zmieszaniu z bukiem, grabem. W wieku młodym rośnie pionowo, wąsko stożkowato, nie zajmując wiele miejsca. Absolutnie nie marznie, odporny na choroby, żywotny i dobrze rosnący. Drewno tego jarzęba ciężkie i twarde.

Polecamy bardzo jako drzewo ozdobne o pięknych owocach, znaczących, odmiennych od innych jarzębów oraz ciekawych liści. Polecamy do parków, alei, dużych ogrodów, warte szerokiego propagowania.

Ciekawostka: dlaczego nazywany jest brzękiem - jego liście twarde i sztywne o specyficznym kształcie wydają na wietrze dość intensywny dźwięk -, , brzęczą''

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jarząb brekinia (brzęk)
Twoja ocena