Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Irga wierzbolistna 'Gnom'

Cotoneaster salicifolius 'Gnom'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
14,00 zł
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Cotoneaster salicifolius 'Gnom'

Jest to jedna z niższych, zimozielonych odmian irgi, dorastająca zaledwie do 20 cm wysokości. Rozrasta się za to bardzo na szerokość ścieląc się i tworząc coś w rodzaju szerokiego kopca albo, rosnąc posadzony jeden obok drugiego tworzy niski, gęsty żywopłot. Ze względu na płożący charakter oraz bardzo powolny, karłowy wzrost jest to roślina stworzona na ogródki skalne, pod mury i na skarpy podobnie jak większość gatunków i odmian irg. Można ją też hodować w pojemnikach na balkonach i tarasach. Jest to krzew bardzo gęsty i zwarty, obficie ulistniony. Liście mają kształt eliptyczno lancetowaty, są grube, zielone, a z wierzchu nagie i błyszczące. Kształtem przypominają liście wierzby, jednak w dużym pomniejszeniu, gdyż liści irgi osiągają do 2, 5 cm długości.

Odmiana ‘Gnom’ kwitnie w czerwcu, kwiaty są bardzo drobne, białe zebrane po kilka sztuk w luźne kwiatostany. Owoce zajmują ich miejsce we wrześniu, są drobne, kuliste i jaskrawoczerwone, stanowią największą ozdobę tego krzewu. Podobnie jak kwiaty zebrane są w niewielkich gronach. Pod względem uprawy jest to roślina bardzo tolerancyjna i nie wymagająca. Wystarczą jej żyzne, przeciętne ogrodowe gleby o umiarkowanej wilgotności. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, jest stosunkowo odporna na mrozy. Jako roślina zimozielona stanowi ozdobę przez cały rok, dlatego warto posadzić ją w każdym ogrodzie.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki 2.0000
Pokrój płożący
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 1m do 2m
Kolor owoców czerwone
Rodzaj owoców ozdobne
Barwa kwiatów białe, kremowe
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia wiosna
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, pojemniki, rabaty, wrzosowiska, zieleń publiczna, parki, pokrycie powierzchni i zadarnienie, zadarnienia
Walory ozdobne zimozielone, dekoracyjne owoce, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią , kwitnie w cieniu