Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Hurma amerykańska

Diospyros virginiana
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Diospyros virginiana

(Hebanowiec wirginijski)

Hurma amerykańska z wyglądu bardzo przypomina hurmę kaukaską, jednak w odpowiednich warunkach może osiągać dużo większą wysokość, nawet do 20 m. Natomiast w niesprzyjających warunkach pozostaje niewysokim krzewem. W USA jest powszechnie uprawiany jako drzewo owocowe, natomiast w Europie, m. in. u nas, jako drzew ozdobne. Liście są dość długie, eliptyczne, w lecie ciemnozielone, na jesieni zaś przebarwiają się na piękne żółte i jaskrawoczerwone kolory. Kwiaty są małe, kremowe, prawie identyczne jak u hurmy kaukaskiej, osadzone w kątach liści na krótkich ogonkach.

Owoce pojawiają się w lecie i pozostają na drzewie aż do jesieni, nawet po opadnięciu liści. Co ciekawe, owocują już 5-6 letnie, drzewka, metrowej wysokości. Owoce przypominają pomidoropodobne owoce hurmy kaukaskiej, jednakże są od nich trochę większe i mogą mierzyć do 5 cm średnicy. Uprawiając ten gatunek drzewa należy pamiętać, że jest to roślina dwupienna, dlatego owocować będą jedynie osobniki żeńskie, dodatkowo jeśli rosną one samotnie to otrzymujemy owoce bez pestek, co jest dużą zaletą dla ich smakoszy. Aby jednak owoce były smaczne i nadawały się do jedzenia, muszą najpierw odrobinę przemarznąć, albo podczas jesiennych przymrozków, albo już po zerwaniu, w zamrażarce. W naszych sklepach najczęściej spotyka się owoce surowe, bez pestek, bądź też suszone, doskonale nadające się do ciast.

Hebanowiec wirginijski może rosnąć na każdym rodzaju gleb, aczkolwiek jej jakość odbija się na sile wzrostu. Na suchych i jałowych glebach rośnie bardzo wolno i czasem może przybrać formę chwastu. Najlepiej rośnie i przebarwia się na stanowiskach słonecznych i na glebie o umiarkowanej wilgotności, Dorosłe osobniki są bardzo odporne na mrozy, młodsze są trochę bardziej wrażliwe.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Waga sadzonki 1.8000
Pochodzenie brak info