Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Funkia 'Forbidden Fruit'

Hosta 'Forbidden Fruit'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Hosta 'Forbidden Fruit'


Nowa, jeszcze nie rejestrowana odmiana funkii, wyselekcjonowana przez Marco Frasena z odmiany ‘Orange Marmalade’, do której zresztą jest bardzo podobna. Ponieważ jednak jest to pod względem genetycznym tetraploid tej odmiany rodzicielskiej, charakteryzuje się on znacznie grubszymi i mocniejszymi liśćmi. Jest to odmiana należąca do funkii o dużych rozmiarach, dorasta do około 60 cm wysokości i często osiąga ponad 1m szerokości, tworząc szerokie, półkoliste i dość gęste kępy jaskrawych liści. Choć tempo wzrostu tej odmiany jest nieco słabsze od odmiany rodzicielskiej, to i tak jest bardzo zadowalające. Odmiana ta zadziwia i przyciąga uwagę nie tylko z powodu swej tajemniczej nazwy, ale zwłaszcza z powodu swych bardzo oryginalnie ubarwionych liści. Są one owalne, lekko wydłużone i ostro zakończone o sercowatej nasadzie. Centrum liścia początkowo ma kolor żółto zielony z domieszką pomarańczowego, z czasem staje się ono kremowe. Centrum otoczone jest niebieskozielonym, nieregularnym marginesem, a pomiędzy nimi dość często znajduje się jeszcze żółtopomarańczowa warstwa przejściowa. Zewnętrzna strona liści jest lekko pokarbowana i matowa, przyprószona lekko jasnym ‘pudrem’.


Liście tej odmiany wyglądają niezwykle świetliście, widać je już z daleka, mogą służyć znakomicie do rozświetlania ponurych i cienistych zakątków ogrodu. Kwiaty pojawiają się od lipca do sierpnia i również są bardzo ozdobne, zebrane są na wysokich łodygach w dość gęste kwiatostany, mają ładny fioletowy kolor. Mimo, że margines liści jest niebieskozielony, funkia ta wytrzymuje nawet większe nasłonecznienie, dlatego można sadzić ją nawet w miejscach odsłoniętych np. na obrzeżach rabat czy dookoła oczek wodnych. Najlepiej prezentuje się w większych grupach, ale ze względu na duże rozmiary i wyrazistą kolorystykę można ją jak najbardziej sadzić pojedynczo, zarówno w gruncie jak i w dużych donicach. Preferuje gleby żyzne, bogate w próchnicę, lekko kwaśne lub obojętne i dobrze przepuszczalne. Jest całkowicie mrozoodporna, a także opiera się atakom ślimaków.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Waga sadzonki [kg] 1.8000
Pokrój wzniesiony
Stanowisko cieniste, półcieniste
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody skalne, ogrody orientalne, ogrody miejskie, rabaty, parki, pokrycie powierzchni i zadarnienie
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Docelowa rozpiętość do 0,5m
Docelowa wysokość od 0,2m do 0,5m
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Pora kwitnienia późne lato
Barwa liści / igieł pstre, dwubarwne liście i obrzeżone
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne półcień, pełny cień
Walory ozdobne ciekawy pokrój, wielobarwność, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, bardzo długie kwitnienie, kwitnie w cieniu