Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Dereń wielkolistny

Cornus macrophylla
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Cornus macrophylla

Jest drzewem dorastającym w naturze zwykle do 15 m wysokości, w bardzo korzystnych warunkach nawet do 22 m (jeden z największych gatunków derenia), u nas może osiągnąć około 12 m, często rośnie wielopniowo i wykształca szeroką, okrągłą koronę. Pochodzi z Chin, Japonii i Korei, gdzie rośnie w nizinnych i górskich lasach, w zaroślach i nad potokami. Korowina w młodości gładka, w późniejszym wieku spękana i łuszcząca się, barwy szaroczarnej. Liście jajowate, o pofalowanym brzegu, długości do 17 cm i szerokości do 8 cm, na górnej stronie ciemnozielone i błyszczące, na dolnej z niebieskawym odcieniem. Kwiaty czteropłatkowe, barwy białej, pachnące, średnicy do 1 cm, zebrane w baldachogrona szerokości do 15 cm. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Owoce są kuliste, początkowo zielone, potem purpurowe, a po dojrzeniu (na przełomie sierpnia i września) niebieskoczarne średnicy około 0, 5 cm. Sadzić można zarówno w miejscach zacienionych jak i słonecznych (w pełnym słońcu gałęzie ułożone są bardziej warstwowo, i są gęściej ulistnione), najlepiej na glebach średnio wilgotnych, ale przepuszczalnych, jednak toleruje również suche stanowiska. Jest odporny na mróz i łatwy w uprawie.
Zastosowanie: Drzewo to odznacza się bardzo pięknym ulistnieniem. Powinno być sadzone na wyeksponowanym stanowisku. Efektownie wyglądają zarówno pojedyncze okazy, jak i rosnące w grupie. Cenny także ze względu na kwiatostany, które ładnie kontrastują z ciemną zielenią liści i zdobią roślinę późnym latem, gdy większość drzew i krzewów już zakończyła kwitnienie. Ponadto jest jedną z niewielu roślin drzewiastych tolerujących jednocześnie spore zacienienie i dość suchą glebę.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Waga sadzonki [kg] 1.8000
Pokrój wzniesiony
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, pojemniki, szpalery, zieleń publiczna, żywopłoty, parki, do formowania
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu szybkie
Docelowa rozpiętość od 2m do 3m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Pochodzenie brak info
Rodzaj owoców ozdobne
Barwa kwiatów białe
Intensywność zapachu kwiatów bez zapachu
Pora kwitnienia wczesna wiosna
Barwa liści / igieł zielone
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe na żywopłoty, na żywopłoty wysokie
Walory ozdobne ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, wielobarwność, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, ozdobne pędy, przebarwiają się jesienią , bardzo długie kwitnienie, kwitnie w cieniu