Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy zamówienia złożone online, telefonicznie i w naszej szkółce.

Czermień błotna

Calla palustris
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Calla palustris

Czermień jest rośliną bardzo rozpowszechnioną w naszym kraju, występuje nawet wysoko w górach. Zakres jej występowania jest bardzo szeroki, obejmuje Środkową i Wschodnią Europę, Azję i Amerykę Północną. Jest to roślina zielna o charakterze płożącym, ma postać wydłużonego kłącza, które rozrasta się w bardzo szybkim tempie, nawet do 1 m na rok, płożąc się bezpośrednio pod lub nad powierzchnią gleby. Ukorzenia się również bardzo szybko za pomocą korzeni powstających w węzłach kłącza. Liście pojawiają się wiosną i są dość rzadko rozmieszczone na całej długości kłącza, są bardzo efektowne, umieszczone na długich nawet do 30 cm ogonkach liściowych. Liście mają kształt sercowaty, czasem prawie okrągły z ostrym wierzchołkiem, są duże, lśniące i jasnozielone. Niestety pod koniec lata liście zaczynają opadać zostawiając gołe kłącze, które nie wygląda zbyt atrakcyjnie, szczególnie, że w kolejnym roku liście te nie odrastają ponownie.

Kwitnienie rozpoczyna się w maju, a kwiaty stanowią największą ozdobę tej rośliny. Kwiatostany mają postać zbliżoną do kolby, charakterystyczną dla roślin z rodziny obrazkowatych, do której czermień należy. Są one umieszczone na wysokich do 30 cm szypułkach i otoczone białą, jajowatą, otwartą pochwą. Kwiaty są obupłciowe. Po ich przekwitnięciu pojawiają się równie atrakcyjne czerwone owoce, tworzące kolby, które latem odpadają rozsiewając nasiona. Czermień jest rośliną, która preferuje zdecydowanie wilgotne, mokre, a przede wszystkim żyzne i kwaśne gleby, zasiedla więc najczęściej bagna, torfowiska, szczególnie wysokie lub przejściowe, ale może również rosnąć na brzegach większych zbiorników wodnych. Jeśli chcemy posadzić ją w ogrodzie jako roślinę ozdobną, musimy pamiętać, że czermień lubi ‘wędrować’ więc raczej nie uda się utrzymać ją w wybranym miejscu, poza tym ze względu na szybki wzrost potrzebuje ona dość dużo miejsca, w związku z czym nie powinno się jej sadzić w niewielkich oczkach wodnych tylko w większych stawach. Należy również uważać w przypadku kontaktów z tą rośliną, gdyż jest ona bardzo trująca, a jej soki wywołują na skórze silne podrażnienie.

Więcej informacji
Waga sadzonki 1.8000