Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Przedsprzedaż drzew i krzewów owocowych rozpoczęta

Twoje zamówienie wyślemy po 6 października 2022 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony jest od pogody i kolejności zamówień).
Pozostałe rośliny wysyłamy na bieżąco w ciągu 1-2 dni od poniedziałku do czwartku.

Wierzba (Chosenia arbutifolia)

Chosenia arbutifolia
Atlas

Chosenia arbutifolia (syn. Salix arbutifolia)

Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Chosenia. Szybko rosnące drzewo o długim nierozgałęzionym do znacznej wysokości, prostym i smukłym pniu, o średnicy do 1 m, po około 30 latach osiąga nawet do 30 m wysokości przy średnicy pnia około 0, 5 m! Drzewo krótkowieczne, żyje około 80 lat. W młodości wytwarza piramidalna koronę, w starszym wieku staje się ona baldachowata i pozbawiona gałęzi do znacznej wysokości, szczególnie gdy rośnie w zagęszczeniu. Młode pędy czerwonawe z niebieskim nalotem woskowym podobnie jak u wierzby kaspijskiej. Występuje w Północno-wschodniej Syberii (Jakucja, Kamczatka, Sachalin, Daleki Wschód), w Mandżurii, Korei Północnej i w Japonii. Liście lancetowate, gładkie obustronnie, długości do około 7 cm i szerokości do około 2 cm, zielono-szare z niebieskawym nalotem (szczególnie u młodych roślin), dość grube w fazie młodocianej, później cienkie, brzegiem drobnopiłkowane lub prawie całobrzegie, podobne do liści chruściny (Arbutus). Kwiaty małe, zielone, zebrane w luźne kotki długości do 3 cm, męskie kwiatostany zwisające. Kwitnie w maju i czerwcu. Roślina dwupienna. Owocem jest torebka z drobnymi nasionami otoczonymi puchem. Korowina pnia szarobrązowa łuszczy się podłużnymi pasmami (podobnie jak u orzesznika pięciolistkowego). Występuje na kamienistych, żwirowo-piaszczystych brzegach rzek, w terenach górskich.

Walory ozdobne:

Przepięknie łuszcząca się korowina pnia u starszych okazów oraz niezwykły majestatyczny pokrój są wystarczającym powodem, by uprawiać tę roślinę, ale niestety pomimo iż drzewo to jest bardzo odporne na mrozy, to jednak praktycznie w ogóle nieznane w uprawie (ani też nie istnieje w świadomości ludzi, poza kręgiem specjalistów i pasjonatów), nie tylko w Polsce, ale i w Europie, poza być może nielicznymi ogrodami botanicznymi, ponieważ jest wyjątkowo trudna do rozmnożenia przez sadzonki, a nasiona wykazują bardzo krótką żywotność.

Ciekawostki:

Jest to wyjątkowy rodzaj z rodziny wierzbowatych mający pewne cechy topól jak i wierzb. Podobnie jak topole jest rośliną wiatropylną, a nie owadopylną jak wierzby, jej kwiaty nie wytwarzają nektaru, natomiast kształt liści upodabnia ją do wierzb, choć swym pokrojem drzewo nie przypomina ani wierzby, ani topoli (a nieco bardziej eukaliptusy i w pewnym stopniu nasze rodzime olsze). Posiada grubsze liście niż wierzby oraz palowy system korzeniowy, który u wierzb nie występuje zupełnie. Również korowina pnia łuszczy się inaczej niż u wszystkich wierzb.

Wyjątkowy jest też sposób wzrostu w fazie młodocianej (przez pierwsze 3-4 lata). Tworzy wówczas krzaczaste rozety pędów prawie przylegających do podłoża, bez wyraźnego przewodnika, a liście mają wtedy cechy kseromorficzne, stare gałązki nie odłamują się po obumarciu i działają jak fiszbiny, które zatrzymują żyźniejsze osady niesione przez wezbraną wodę powodziową. Dodatkowo dorosłe drzewa wytwarzają 3-5 specjalnych wyrostków, wyglądających jak kotwica, poziomo odchodzących od głównego korzenia palowego, pełnią one funkcję stabilizującą. Dzięki tym cechom jest drzewem pionierskim na kamienistych siedliskach nadrzecznych, które zasiedla już w 10 lat po ich wytworzeniu! Jest odporna na wiatr i rwący powodziowy nurt. W tych skrajnie trudnych warunkach wyrasta w piękne i imponujące okazy, tworzy nawet niewielkie lite drzewostany. Choć jest rośliną rzadko spotykaną i narażoną na wyginięcie, to zasięg jej występowania jest bardzo rozległy, od subtropikalnych rejonów wyspy Honshu aż do Półwyspu Czukockiego (już za kołem podbiegunowym, rejon tundry), gdzie żaden inny gatunek drzew o takich rozmiarach nie jest w stanie przetrwać. Łacińska nazwa rośliny pochodzi od koreańskiej dynastii Chosŏn. W zimie liście stanowią składnik pożywienia reniferów.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Wierzba (Chosenia arbutifolia)
Twoja ocena

NASZA OBIETNICA DLA CIEBIE ...

Oferta
Nasze rośliny dostarczamy wyłącznie z naszej szkółki, każda roślina jest wybierana ze względu na jej przydatność, owoce lub piękne atrybuty i ich wartość dla polskiego ogrodu i krajobrazu. Staramy się utrzymywać wyjątkową ich gamę, od rodzimych po niezwykle i rzadko spotykane.

Środowisko

Prowadzimy naszą szkółką na zasadach ekologicznych, wszystkie nasze doniczki, sadzenie, przenoszenie i pielenie są wykonywane ręcznie i używamy kompostu bez torfu, staramy się mieć jak najmniejszy wpływ na naszą planetę i zawsze szukamy sposobów na poprawę.

Jakość

Jakość roślin jest dla nas szczególnie ważna. Kiedy kompletujemy Twoje zamówienie, wybieramy najlepszy możliwy rozmiar i kształt dla gatunku i zawsze sprawdzamy, czy są zdrowe korzenie i szczepy. Bardzo poważnie podchodzimy do zdrowia roślin i regularnie sprawdzamy naszą szkółkę pod kątem oznak szkodników i chorób.

Każda nasz roślina jest opisana i oznaczona paszportem roślin potwierdzającym że rośliny są wolne od agrofagów kwarantannowych.

Obsługa

Mamy wykwalifikowany zespół, który dokłada wszelkich starań, aby nasze rośliny dotarły do ​​Ciebie w jak najlepszym stanie, naszym priorytetem jest dostarczenie inspirującej oferty najwyższej jakości roślin z doskonałą obsługą klienta, niezależnie od tego, czy korzystasz z naszego sklepu internetowego, czy dzwonisz do naszej szkółki.


Jesteśmy zespołem z pasją, który uwielbia to, co robimy i zawsze służymy radą lub odpowiedzią na wszelkie pytania - telefonicznie +48 502 502 103 lub e-mailem drzewa@drzewa.com.pl czy osobiście w naszej szkółce. Nasza szkółka jest otwarta od poniedziałku do soboty.

 

Przewodnik po rozmiarach doniczek

Większość roślin sprzedawanych online przez Szkółki Konieczko pochodzi z doniczek różnej wielkości. Większość rozmiarów doniczek określana jest przez ich pojemność w litrach, z wyjątkiem doniczek o pojemności mniejszej niż 1 litr, które zwykle określa średnica górnej części doniczki.

Poniższa tabela podaje przybliżone wymiary popularnych rozmiarów doniczek, które stosujemy w Szkółka Konieczko. Rozmiary są jedynie orientacyjne, ponieważ dokładne wymiary różnią się w zależności od producenta pojemnika.

Rozmiar doniczki Oznaczenie doniczki Średnica doniczki (góra) Średnica doniczki (podstawa) Wysokość doniczki
9cm P9 9,0 cm 6,0 cm 8,5 cm
11cm P11 11,0 cm
1 litr C1 13,0 cm 10,0 cm 11,0 cm
1,5 litra C1,5
2 litry C2 17,0 cm 12cm 13,0 cm
3 litry C3 19,0 cm 13cm 15,0 cm
4 litry C4 20,0 cm 15,5 cm 16,5 cm
5 litrów C5 22,5 cm 16,5 cm 18,0 cm
7 litrów C7 25,0 cm 19,0 cm 20,0 cm
10 litrów C10 28,0 cm 24,0 cm 22,5 cm
15 litrów C15 33,0 cm 25,5 cm 30,0 cm
20 litrów C20 35,5 cm 27,5 cm 32,5 cm
25 litrów C25 38,5 cm 30,0 cm 35,0 cm
30 litrów C30 41,0 cm 33,0 cm 36,0 cm
40 litrów C40 50,0 cm 35,5 cm 45,0 cm

Uwaga na temat zamawianych roślin

Należy pamiętać:  

  1. Rośliny rozwijają się indywidualnie i dlatego mogą różnić się rozmiarem, kształtem lub kolorem od naszych zdjęć produktów.
  2. W okresie zimowym (od grudnia do marca lub kwietnia) rośliny oferowane w przedsprzedaży, oznacza to że możesz zamówić sadzonki z wysyłką na wiosnę. Przy każdej sadzonce podajemy orientacyjny termin wysyłki.
  3. Wysyłane rośliny są na różnych etapach rozwoju w zależności od sezonu i są wysyłane, na przykład, bez liści, pączkowane lub przycinane.
  4. Wczesną wiosną i późną jesienią niektóre rośliny wysyłane są w formie bezlistnej, jest to jak najbardziej normalna sytuacja w naturze.
  5. Wszystkie nasze rośliny ozdobne są doniczkowane, możesz je sadzić do gruntu przez cały sezon od wiosny do później jesieni. Możesz również roślinę zostawić w doniczce, ale zalecamy przesadzenie do większego pojemnika.
  6. Niektóre drzewa i krzewy owocowe są kopane z gruntu szczególnie te sprzedawane w sezonie jesiennym i wczesnowiosennym. Przy każdej sadzonce informujemy o tym.
  7. Dla bezpieczeństwa roślin, wysyłkę sadzonek prowadzimy od poniedziałku do środy. Dzięki temu unikamy sytuacji że paczka trafi na weekend na magazyn kurierski.
  8. Wysyłka roślin uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Zastrzegamy sobie prawo wstrzymania wysyłki w przypadku złej pogody
  9. O dokładnej dacie wysyłki roślin z przedsprzedaży będziemy informowąć każdego klienta telefonicznie lub mailowo. Dokładny termin zależy od pogody i tego czy roślina obudziła się po zimie i jest gotowa na wysyłkę.

Jako eksperci od roślin, chcemy, abyś mógł cieszyć się pełnym rozkwitem i naturalną siłą wzrostu po posadzeniu w ogrodzie. Wystarczy trochę cierpliwości, światła i wody!

Charakterystyka rośliny
Więcej informacji
Nazwa łacińska Chosenia arbutifolia
Producent Szkółki Konieczko - Dział ozdobny
Pojemnik C2 – 2l
Waga sadzonki [kg] 1.80 kg
Pokrój rozłożysty
Wymagania słoneczne do półcienia, na słońce
Szczepienie nieszczepione
Zastosowanie do formowania, doniczki i pojemniki, rosnące pojedynczo (soliter), skarpy i umocnienia gruntu
Styl ogrodu ogrody miejskie, ogrody podmiejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu szybkie
Sposób rozmnażania sadzonki ukorzeniane
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia wczesna wiosna
Odporność na mrozy dobra do -21°C
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe dla ptaków i zwierząt , tlenowe dla środowiska
Walory ozdobne barwna dekoracyjna kora, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, ozdobne pędy, przebarwiają się jesienią, kwitnie w cieniu
Miejsce sadzenia balkony, patio i tarasy, rabaty, nasypy i skarpy, tereny podmokłe
Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko