Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Wierzba (Chosenia arbutifolia)

Chosenia arbutifolia
PojemnikC2 – 2l
ATLAS ROŚLIN to nasz katalog, w którym można znaleźć zdjęcia i opisy wielu gatunków i odmian, także egzotycznych.  Rośliny znajdujące się w atlasie roślin NIE SĄ DOSTĘPNE w sprzedaży.

Dostawa w ciągu roboczych

Uwaga: Termin uzalezniony jest od pogody (deszcz, śnieg lub przymrozki) i może ulec wydłużeniu. Wiecej...

Wysyłka od poniedziałku do czwartku, aby rośliny nie utknęły w weekend na sortowni.
Chcesz otrzymać przesyłkę w innym terminie? Podaj go w komentarzu do zamówienia.

Koszt dostawy już od 19,50 zł

1 paczka do 15kg: 19,50 zł, każda następna: 10,00 zł

W jednej paczce pakujemy od 7 do 15 roślin w standardowych pojemnikach lub ok 20 roślin z odkrytym korzeniem.

Pewne i sprawdzone opakowanie roślin

60-dni na zwrot

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne

Od poniedziałku do piątku w godzinach: od 8:00 do 16:00. +48 502 502 103

Chosenia arbutifolia (syn. Salix arbutifolia)

Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Chosenia. Szybko rosnące drzewo o długim nierozgałęzionym do znacznej wysokości, prostym i smukłym pniu, o średnicy do 1 m, po około 30 latach osiąga nawet do 30 m wysokości przy średnicy pnia około 0, 5 m! Drzewo krótkowieczne, żyje około 80 lat. W młodości wytwarza piramidalna koronę, w starszym wieku staje się ona baldachowata i pozbawiona gałęzi do znacznej wysokości, szczególnie gdy rośnie w zagęszczeniu. Młode pędy czerwonawe z niebieskim nalotem woskowym podobnie jak u wierzby kaspijskiej. Występuje w Północno-wschodniej Syberii (Jakucja, Kamczatka, Sachalin, Daleki Wschód), w Mandżurii, Korei Północnej i w Japonii. Liście lancetowate, gładkie obustronnie, długości do około 7 cm i szerokości do około 2 cm, zielono-szare z niebieskawym nalotem (szczególnie u młodych roślin), dość grube w fazie młodocianej, później cienkie, brzegiem drobnopiłkowane lub prawie całobrzegie, podobne do liści chruściny (Arbutus). Kwiaty małe, zielone, zebrane w luźne kotki długości do 3 cm, męskie kwiatostany zwisające. Kwitnie w maju i czerwcu. Roślina dwupienna. Owocem jest torebka z drobnymi nasionami otoczonymi puchem. Korowina pnia szarobrązowa łuszczy się podłużnymi pasmami (podobnie jak u orzesznika pięciolistkowego). Występuje na kamienistych, żwirowo-piaszczystych brzegach rzek, w terenach górskich.

Walory ozdobne:

Przepięknie łuszcząca się korowina pnia u starszych okazów oraz niezwykły majestatyczny pokrój są wystarczającym powodem, by uprawiać tę roślinę, ale niestety pomimo iż drzewo to jest bardzo odporne na mrozy, to jednak praktycznie w ogóle nieznane w uprawie (ani też nie istnieje w świadomości ludzi, poza kręgiem specjalistów i pasjonatów), nie tylko w Polsce, ale i w Europie, poza być może nielicznymi ogrodami botanicznymi, ponieważ jest wyjątkowo trudna do rozmnożenia przez sadzonki, a nasiona wykazują bardzo krótką żywotność.

Ciekawostki:

Jest to wyjątkowy rodzaj z rodziny wierzbowatych mający pewne cechy topól jak i wierzb. Podobnie jak topole jest rośliną wiatropylną, a nie owadopylną jak wierzby, jej kwiaty nie wytwarzają nektaru, natomiast kształt liści upodabnia ją do wierzb, choć swym pokrojem drzewo nie przypomina ani wierzby, ani topoli (a nieco bardziej eukaliptusy i w pewnym stopniu nasze rodzime olsze). Posiada grubsze liście niż wierzby oraz palowy system korzeniowy, który u wierzb nie występuje zupełnie. Również korowina pnia łuszczy się inaczej niż u wszystkich wierzb.

Wyjątkowy jest też sposób wzrostu w fazie młodocianej (przez pierwsze 3-4 lata). Tworzy wówczas krzaczaste rozety pędów prawie przylegających do podłoża, bez wyraźnego przewodnika, a liście mają wtedy cechy kseromorficzne, stare gałązki nie odłamują się po obumarciu i działają jak fiszbiny, które zatrzymują żyźniejsze osady niesione przez wezbraną wodę powodziową. Dodatkowo dorosłe drzewa wytwarzają 3-5 specjalnych wyrostków, wyglądających jak kotwica, poziomo odchodzących od głównego korzenia palowego, pełnią one funkcję stabilizującą. Dzięki tym cechom jest drzewem pionierskim na kamienistych siedliskach nadrzecznych, które zasiedla już w 10 lat po ich wytworzeniu! Jest odporna na wiatr i rwący powodziowy nurt. W tych skrajnie trudnych warunkach wyrasta w piękne i imponujące okazy, tworzy nawet niewielkie lite drzewostany. Choć jest rośliną rzadko spotykaną i narażoną na wyginięcie, to zasięg jej występowania jest bardzo rozległy, od subtropikalnych rejonów wyspy Honshu aż do Półwyspu Czukockiego (już za kołem podbiegunowym, rejon tundry), gdzie żaden inny gatunek drzew o takich rozmiarach nie jest w stanie przetrwać. Łacińska nazwa rośliny pochodzi od koreańskiej dynastii Chosŏn. W zimie liście stanowią składnik pożywienia reniferów.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko - Dział ozdobny
PojemnikC2 – 2l
Waga sadzonki [kg]1.800000
Pokrójrozłożysty
Wymagania słonecznedo półcienia, na słońce
Szczepienienieszczepione
Zastosowaniedo formowania, doniczki i pojemniki, rosnące pojedynczo (soliter), skarpy i umocnienia gruntu
Styl ogroduogrody miejskie, ogrody podmiejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne
PH glebylekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostuszybkie
Sposób rozmnażaniasadzonki ukorzeniane
Zapotrzebowanie na wodęśrednie
Barwa liści / igiełzielone
Pora kwitnieniawczesna wiosna
Odporność na mrozydobra do -21°C
Wymagania słonecznepełne słońce, półcień
Walory użytkowedla ptaków i zwierząt , tlenowe dla środowiska
Walory ozdobnebarwna dekoracyjna kora, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, ozdobne pędy, przebarwiają się jesienią, kwitnie w cieniu
Miejsce sadzeniabalkony, patio i tarasy, rabaty, nasypy i skarpy, tereny podmokłe
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko