Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Buk zwyczajny 'Rohan Gold'

Fagus sylvatica 'Rohan Gold'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Fagus sylvatica 'Rohan Gold'

Wyróżniająca się odmiana buka zwyczajnego. Wyselekcjonowana około roku 1970 w Holandii, charakteryzuje się powycinanymi liśćmi, których kształt nie jest stabilny. Na jednym drzewie mogą pojawiać się różne kształty liści, zbliżone jednak do siebie. Wiosną kolor liści jest złocistożółty, z czasem w ciągu lata przechodzi w złocistozielony, lecz nadal pozostaje jaśniejszy od typowej zieleni i zdecydowanie wyróżnia się spośród innych roślin. Również jesienią główną ozdobą tej odmiany jest kolor liści – głęboko złocisty.

Najlepiej rośnie na żyznych glebach o umiarkowanej wilgotności, osiąga wtedy tempo wzrostu typowe dla gatunku. W młodości korona zazwyczaj jajowata, wręcz lekko kolumnowa, wykształca jednak z wiekiem szeroką, owalną koronę.

Dla uzyskania dobrego wybarwienia liści drzewo powinno rosnąć w miejscu słonecznym. Co prawda w upalne, słoneczne dni liście mogą być przypalane przez słońce, jednak zazwyczaj występuje drugi przyrost o jasnozielonych liściach, który rekompensuje wcześniejsze ewentualne straty.

Odmiana nie jest całkowicie mrozoodporna, szczególnie w chłodniejszych rejonach kraju, dlatego w młodości najlepiej ją okrywać i sadzić w miejscu osłoniętym od zimnych wiatrów.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C3 – okrągły – 3l
Waga sadzonki [kg] 3.0000
Pokrój wzniesiony-stożkowaty
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody skalne, ogrody miejskie, rabaty, szpalery, zieleń publiczna, żywopłoty, aleje, parki
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu szybkie
Docelowa rozpiętość od 3m do 4m
Docelowa wysokość od 5m do 10m
Rodzaj owoców ozdobne
Barwa liści / igieł żółte
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
Walory użytkowe dla ptaków i zwierząt , tlenowe dla środowiska , na żywopłoty, na żywopłoty wysokie, rośliny energetyczne
Walory ozdobne ciekawy pokrój, wielobarwność, dekoracyjne liście, błyszczące liście, ozdobne pędy, przebarwiają się jesienią