Przerwa zimowa. Zamówienia złożone teraz będą wysyłane od 01.03.2021

Empetrum nigrum 'Zitronella'

Niewielka krzewinka będąca stosunkowo nową odmianą odkrytą w roku 1996 przez Hachmanna na wyspie Sylt. Osiąga do 30 cm wysokości i szerokości i cechuje się kulistym pokrojem, ale posiada także charakter płożący gdyż jej cienkie pędy pokładają się płasko na ziemi. Bażyna ‘Zitronella’ to krzewinka zimozielona, ozdobna przez cały rok, co zawdzięcz głównie swym drobnym igło podobnym listkom, które w lecie mają kolor złocisto żółto zielony i są lekko podwinięte na brzegach a z wierzchu delikatnie błyszczące, natomiast zimą przebarwiają się na piękne pomarańczowo brązowe odcienie, co wprowadza do ogrodu wspaniały kolorystyczny akcent.

Odmiana ta jest szczególnie polecana na wrzosowiska oraz do ogródków skalnych przede wszystkim dlatego, że wyglądem bardzo przypomina wrzos, a jest od niego dużo bardziej mrozoodporna. Roślina ta kwitnie pomiędzy kwietniem a czerwcem, kwiaty są drobne, różowe, zebrane na wierzchołkach po kilka w niewielkie kwiatostany. Szczególnie atrakcyjne są owoce bażyny przypominające bardzo owoce borówki amerykańskiej. Również są jadalne, jednak nie tak słodkie jak owoce borówki. Mimo wszystko zawierają jednak wiele witamin i mikroelementów i wykazują wiele właściwości leczniczych, a w Szwecji poszukiwane są także jako cenny afrodyzjak. Są ciemnogranatowe, kuliste, średnicy do 0, 5 cm i występują na krzewinkach w dużych ilościach.

Odmiana ta preferuje gleby żyzne, torfowe, kwaśne i bardzo wilgotne, chociaż znosi też krótkotrwale okresy suszy. Najlepiej wybarwia się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, w cieniu prawie przez cały sezon pozostaje jasnozielona. U nas w Polsce odmiana ta znajduje się na liście roślin zagrożonych wyginięciem i objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Bażyna czarna 'Zitronella'
Twoja ocena

NASZA OBIETNICA DLA CIEBIE ...

Oferta
Nasze rośliny dostarczamy wyłącznie z naszej szkółki, każda roślina jest wybierana ze względu na jej przydatność, owoce lub piękne atrybuty i ich wartość dla polskiego ogrodu i krajobrazu. Staramy się utrzymywać wyjątkową ich gamę, od rodzimych po niezwykle i rzadko spotykane.

Środowisko

Prowadzimy naszą szkółką na zasadach ekologicznych, wszystkie nasze doniczki, sadzenie, przenoszenie i pielenie są wykonywane ręcznie i używamy kompostu bez torfu, staramy się mieć jak najmniejszy wpływ na naszą planetę i zawsze szukamy sposobów na poprawę.

Jakość

Jakość roślin jest dla nas szczególnie ważna. Kiedy kompletujemy Twoje zamówienie, wybieramy najlepszy możliwy rozmiar i kształt dla gatunku i zawsze sprawdzamy, czy są zdrowe korzenie i szczepy. Bardzo poważnie podchodzimy do zdrowia roślin i regularnie sprawdzamy naszą szkółkę pod kątem oznak szkodników i chorób.

Każda nasz roślina jest opisana i oznaczona paszportem roślin potwierdzającym że rośliny są wolne od agrofagów kwarantannowych.

Obsługa

Mamy wykwalifikowany zespół, który dokłada wszelkich starań, aby nasze rośliny dotarły do ​​Ciebie w jak najlepszym stanie, naszym priorytetem jest dostarczenie inspirującej oferty najwyższej jakości roślin z doskonałą obsługą klienta, niezależnie od tego, czy korzystasz z naszego sklepu internetowego, czy dzwonisz do naszej szkółki.


Jesteśmy zespołem z pasją, który uwielbia to, co robimy i zawsze służymy radą lub odpowiedzią na wszelkie pytania - telefonicznie (+48) 501 466 773 lub e-mailem drzewa@drzewa.com.pl czy osobiście w naszej szkółce. Nasza szkółka jest otwarta od poniedziałku do soboty.

Przewodnik po rozmiarach doniczek

Większość roślin sprzedawanych online przez Szkółki Konieczko pochodzi z doniczek różnej wielkości. Większość rozmiarów doniczek określana jest przez ich pojemność w litrach, z wyjątkiem doniczek o pojemności mniejszej niż 1 litr, które zwykle określa średnica górnej części doniczki.

Poniższa tabela podaje przybliżone wymiary popularnych rozmiarów doniczek, które stosujemy w Szkółka Konieczko. Rozmiary są jedynie orientacyjne, ponieważ dokładne wymiary różnią się w zależności od producenta pojemnika.

Rozmiar doniczki Oznaczenie doniczki Średnica doniczki (góra) Średnica doniczki (podstawa) Wysokość doniczki
9cm P9 9,0 cm 6,0 cm 8,5 cm
11cm P11 11,0 cm
1 litr C1 13,0 cm 10,0 cm 11,0 cm
1,5 litra C1,5
2 litry C2 17,0 cm 12cm 13,0 cm
3 litry C3 19,0 cm 13cm 15,0 cm
4 litry C4 20,0 cm 15,5 cm 16,5 cm
5 litrów C5 22,5 cm 16,5 cm 18,0 cm
7 litrów C7 25,0 cm 19,0 cm 20,0 cm
10 litrów C10 28,0 cm 24,0 cm 22,5 cm
15 litrów C15 33,0 cm 25,5 cm 30,0 cm
20 litrów C20 35,5 cm 27,5 cm 32,5 cm
25 litrów C25 38,5 cm 30,0 cm 35,0 cm
30 litrów C30 41,0 cm 33,0 cm 36,0 cm
40 litrów C40 50,0 cm 35,5 cm 45,0 cm

 

Uwaga na temat zamawianych roślin

Należy pamiętać:  

  1. Rośliny rozwijają się indywidualnie i dlatego mogą różnić się rozmiarem, kształtem lub kolorem od naszych zdjęć produktów.
  2. W okresie zimowym (od grudnia do marca lub kwietnia) rośliny oferowane w przedsprzedaży, oznacza to że możesz zamówić sadzonki z wysyłką na wiosnę. Przy każdej sadzonce podajemy orientacyjny termin wysyłki.
  3. Wysyłane rośliny są na różnych etapach rozwoju w zależności od sezonu i są wysyłane, na przykład, bez liści, pączkowane lub przycinane.
  4. Wczesną wiosną i późną jesienią niektóre rośliny wysyłane są w formie bezlistnej, jest to jak najbardziej normalna sytuacja w naturze.
  5. Wszystkie nasze rośliny ozdobne są doniczkowane, możesz je sadzić do gruntu przez cały sezon od wiosny do później jesieni. Możesz również roślinę zostawić w doniczce, ale zalecamy przesadzenie do większego pojemnika.
  6. Niektóre drzewa i krzewy owocowe są kopane z gruntu szczególnie te sprzedawane w sezonie jesiennym i wczesnowiosennym. Przy każdej sadzonce informujemy o tym.
  7. Dla bezpieczeństwa roślin, wysyłkę sadzonek prowadzimy od poniedziałku do środy. Dzięki temu unikamy sytuacji że paczka trafi na weekend na magazyn kurierski.
  8. Wysyłka roślin uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Zastrzegamy sobie prawo wstrzymania wysyłki w przypadku złej pogody
  9. O dokładnej dacie wysyłki roślin z przedsprzedaży będziemy informowąć każdego klienta telefonicznie lub mailowo. Dokładny termin zależy od pogody i tego czy roślina obudziła się po zimie i jest gotowa na wysyłkę.

Jako eksperci od roślin, chcemy, abyś mógł cieszyć się pełnym rozkwitem i naturalną siłą wzrostu po posadzeniu w ogrodzie. Wystarczy trochę cierpliwości, światła i wody!

Charakterystyka rośliny
Więcej informacji
Odmiana rośliny 'Zitronella'
Nazwa łacińska Empetrum nigrum
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki [kg] 1.80 kg
Pokrój płożący
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Szczepienie nieszczepione
Zastosowanie ogrody przydomowe, owoce na przetwory, pokrycie powierzchni i zadarnienie, rabaty, wrzosowiska, zadarnienia
Styl ogrodu ogrody podmiejskie, małe ogrody, duże ogrody, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody skalne, ogrody chińskie
Rodzaj gleby gliniasto-piaszczysta, próchniczna, żyzna
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę wysokie
Docelowa wysokość od 0,2 m do 0,5 m
Kolor owoców czarne
Owoce rodzaj jadalne, ozdobne
Pora owocowania lato
Pora dojrzewania owoców lipiec, sierpień, wrzesień
Barwa kwiatów białe
Intensywność zapachu kwiatów bez zapachu
Barwa liści / igieł ciemnozielone
Pora kwitnienia późna wiosna
Odporność na mrozy bardzo dobra do -32°C
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe jadalne owoce nietypowe, miododajne, dla ptaków i zwierząt , witalne, do gleb kwaśnych
Walory ozdobne zimozielone, błyszczące liście, ozdobne kwiaty
Miejsce sadzenia skalniak i mini ogród, obwódki, zielone ekrany, przy ścianach i płotach, balkony i donice, patio i pojemniki, rabaty , pokrycie powierzchni, nasypy i skarpy
Copyright © 2006 – 2020 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko