Chamaebatiaria pospolita

Chamaebatiaria pospolita Chamaebatiaria millefolium

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaebatiaria millefolium


 

Chamaebatiaria jest monotypowym rodzajem aromatycznego krzewu z rodziny różowatych, który zawiera tylko jeden gatunek, a mianowicie Chamaebatiaria pospolita. Roślina ta jest jednak bardziej znana pod potocznymi nazwami takimi jak paproć buszu czy też słodka pustynia. Nazwa rodzajowa wzięła się z podobieństwa do górskiej rośliny Chamaebatia, z którą jednak nie jest on spokrewniony. Ch. pospolita dorasta do około 2 m wysokości i szerokości i przybiera zaokrąglony pokrój. Cała roślina jest niezwykle ciekawa począwszy od liści, które bardzo przypominają liście paproci, są łuskowate, złożone z wielu małych listków, lepkie i lekko owłosione o szarozielonym kolorze.

 

Pędy krzewu są wyprostowane, a na ich końcach od czerwca do sierpnia pojawiają się zebrane w niewielkie kwiatostany kwiaty, które przypominają kwiaty róży, są białe i swoim zapachem przyciągają motyle i pszczoły. Nasiona również są dość ciekawe, koloru brązowego, zebrane w grona, stają się ozdobą krzewu po przekwitnięciu kwiatów. Krzew ten zasiedla lasy oraz zarośla zachodniej części Ameryki Północnej. Preferuje stanowiska na pełnym słońcu i jest odporny na suszę. Najlepiej roś nie na glebach żwirowych, gliniastych lub piaszczysto-gliniastych. 


Napisz swoją recenzję

Chamaebatiaria pospolita

Chamaebatiaria pospolita

Chamaebatiaria millefolium   Chamaebatiaria jest monotypowym rodzajem aromatycznego krzewu z rodziny różowatych, który zawiera tylko jeden gatunek, a mianowicie Chamaebatiaria pospolita. Roślina ta jest jednak bardziej znana pod potocznymi nazwami takimi jak paproć buszu czy też słodka pustynia. Nazwa rodzajowa wzięła się z podobieństwa do górskiej rośliny Chamaebatia, z którą jednak nie jest on spokrewniony. Ch. pospolita ...